Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 23.11.2016

„Dożywocie z Alicją” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Żegnamy wieloletnią reportażystkę Polskiego Radia Alicję Maciejowską...
 Dożywocie z Alicją - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej fot. Wiesław Paszta

 

Alicja Maciejowska zaczęła pracę w Polskim Radiu w latach pięćdziesiątych. Pracowała w rozgłośni łódzkiej, koszalińskiej, w Szczecinie, później w Warszawie w radiowej Trójce, a po roku 1989 w Programie I. Była szefową redakcji reportaży. Skończyła Wydział  Reżyserii Dźwięku w Warszawskiej Szkole Teatralnej i Historię. Zaczynała od reportaży czytanych.  „Azbestoza” i „Pierwszy dzień wolności” – to były te pierwsze. 

Była internowana w stanie wojennym i pozbawiona pracy, represjonowana za kolportaż bezdebitowych wydawnictw i współredagowanie pisma „Solidarność Radia i Telewizji”. Współorganizowała Komitet Obywatelski Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku oraz autorka książki „Przerwane życiorysy – Obława Augustowska lipiec 1945 roku". Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W jej dorobku jest wiele reportaży satyrycznych, które robiła we współpracy m.in. z Aliną Głowacką i Bronisławem Sałudą. Jest autorką wielu dokumentów historycznych. O holocauście,  historii Polski po 1945 roku, o Obławie Augustowskiej 1945. Działała w Komitecie Poszukiwań Żaginionych Mieszkańców  i razem z Marią Chwalibóg, aktorką , od 1987 roku jeździła po Suwalszczyźnie, żeby zbierać dokumenty i robić nagrania na temat tej zbrodni. Zdobyła  wiele nagród dziennikarskich. Nagrodzona Złotym Mikrofonem.
Osoba z ogromnym poczuciem humoru…

 Do ostatnich godzin życia, mimo ciężkiej choroby, razem z Bronisławem Sałudą, olsztyńskim dziennikarzem i partnerem życiowym,  pracowała nad przygotowaniem do druku zbioru reportaży „Wędrówki z mikrofonem”. Tom został złożony w wydawnictwie i ukaże się w księgarniach w pierwszej połowie przyszłego roku...


Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Dożywocie z Alicją"  w środę, 23 listopada o godz. 18.15 w Trójce.

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe