Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 23.11.2016

„Dożywocie z Alicją” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Żegnamy wieloletnią reportażystkę Polskiego Radia Alicję Maciejowską...
 Dożywocie z Alicją - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej fot. Wiesław Paszta

 

Alicja Maciejowska zaczęła pracę w Polskim Radiu w latach pięćdziesiątych. Pracowała w rozgłośni łódzkiej, koszalińskiej, w Szczecinie, później w Warszawie w radiowej Trójce, a po roku 1989 w Programie I. Była szefową redakcji reportaży. Skończyła Wydział  Reżyserii Dźwięku w Warszawskiej Szkole Teatralnej i Historię. Zaczynała od reportaży czytanych.  „Azbestoza” i „Pierwszy dzień wolności” – to były te pierwsze. 

Była internowana w stanie wojennym i pozbawiona pracy, represjonowana za kolportaż bezdebitowych wydawnictw i współredagowanie pisma „Solidarność Radia i Telewizji”. Współorganizowała Komitet Obywatelski Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku oraz autorka książki „Przerwane życiorysy – Obława Augustowska lipiec 1945 roku". Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W jej dorobku jest wiele reportaży satyrycznych, które robiła we współpracy m.in. z Aliną Głowacką i Bronisławem Sałudą. Jest autorką wielu dokumentów historycznych. O holocauście,  historii Polski po 1945 roku, o Obławie Augustowskiej 1945. Działała w Komitecie Poszukiwań Żaginionych Mieszkańców  i razem z Marią Chwalibóg, aktorką , od 1987 roku jeździła po Suwalszczyźnie, żeby zbierać dokumenty i robić nagrania na temat tej zbrodni. Zdobyła  wiele nagród dziennikarskich. Nagrodzona Złotym Mikrofonem.
Osoba z ogromnym poczuciem humoru…

 Do ostatnich godzin życia, mimo ciężkiej choroby, razem z Bronisławem Sałudą, olsztyńskim dziennikarzem i partnerem życiowym,  pracowała nad przygotowaniem do druku zbioru reportaży „Wędrówki z mikrofonem”. Tom został złożony w wydawnictwie i ukaże się w księgarniach w pierwszej połowie przyszłego roku...


Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Dożywocie z Alicją"  w środę, 23 listopada o godz. 18.15 w Trójce.

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe