Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jakub Tarka 28.03.2017

"SOS" - reportaż Jakuba Tarki

Depresja dzieci i młodzieży to coraz częstszy problem. Wciąż bardzo niewiele się o nim mówi. Słowa "choroba psychiczna", "samookaleczanie", "samobójstwo" nie pasują nam do dzieci, szczególniej naszych własnych.
SOS - reportaż Jakuba Tarki
Posłuchaj
  • SOS - reportaż Jakuba Tarki.mp3
Czytaj także

Jeszcze do niedawna twierdzono, że depresja może występować tylko u dorosłych. Obecnie psychiatrzy nie mają wątpliwości, że depresja dotyka także dzieci i młodzież, tylko może się nieco inaczej przejawiać. Około 900 tysięcy młodych ludzi potrzebuje w Polsce pomocy specjalistów ze względu na problemy emocjonalne - to co dziesiąty młody człowiek. Niepokojąco wzrasta liczba samobójstw. Zdarzają się samobójstwa dzieci 10-12-letnich, w 2009 r. odebrało sobie życie prawie 300 osób 17-19 letnich. Prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży szacuje się, że jest w Polsce ok. 6000 rocznie. Według WHO samobójstwo stało się drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat, mówi się też o tzw. zjawisku odmładzania struktury samobójstw.

W reportażu o swoich doświadczeniach opowiada 14-letnia Amelia Gruszczyńska prowadząca blog Porcelanowe Aniołki, poświęcony zagadnieniu depresji wśród dzieci i młodzieży.

Po reportażu Jakuba Tarki zatytułowanym "SOS" rozmowa z zaproszonymi do studia gośćmi: Joanną Chatizow, psycholog ze stowarzyszenia "Aktywnie Przeciwko Depresji" oraz Martą Soczewką  - kryminolog, socjolog z fundacji "Zobacz. Jestem".

Zapraszamy do wysłuchania audycji O sobie samych dziś (28.03) w Polskim Radiu 24 kilka minut po 23.


Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe