Reportaż

"SOS" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 22:15
Depresja dzieci i młodzieży to coraz częstszy problem. Wciąż bardzo niewiele się o nim mówi. Słowa "choroba psychiczna", "samookaleczanie", "samobójstwo" nie pasują nam do dzieci, szczególniej naszych własnych.
Audio

Jeszcze do niedawna twierdzono, że depresja może występować tylko u dorosłych. Obecnie psychiatrzy nie mają wątpliwości, że depresja dotyka także dzieci i młodzież, tylko może się nieco inaczej przejawiać. Około 900 tysięcy młodych ludzi potrzebuje w Polsce pomocy specjalistów ze względu na problemy emocjonalne - to co dziesiąty młody człowiek. Niepokojąco wzrasta liczba samobójstw. Zdarzają się samobójstwa dzieci 10-12-letnich, w 2009 r. odebrało sobie życie prawie 300 osób 17-19 letnich. Prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży szacuje się, że jest w Polsce ok. 6000 rocznie. Według WHO samobójstwo stało się drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat, mówi się też o tzw. zjawisku odmładzania struktury samobójstw.

W reportażu o swoich doświadczeniach opowiada 14-letnia Amelia Gruszczyńska prowadząca blog Porcelanowe Aniołki, poświęcony zagadnieniu depresji wśród dzieci i młodzieży.

Po reportażu Jakuba Tarki zatytułowanym "SOS" rozmowa z zaproszonymi do studia gośćmi: Joanną Chatizow, psycholog ze stowarzyszenia "Aktywnie Przeciwko Depresji" oraz Martą Soczewką  - kryminolog, socjolog z fundacji "Zobacz. Jestem".

Zapraszamy do wysłuchania audycji O sobie samych dziś (28.03) w Polskim Radiu 24 kilka minut po 23.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie mam, nie dam" - Jakub Tarka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 12:42
W Polsce mamy już prawie 312 tys. dłużników alimentacyjnych. Średnio każdy z nich jest winien swoim dzieciom 34 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warto walczyć" - Jakub Tarka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:48
W Polsce (podobnie jak na całym świecie) dynamicznie rośnie liczba rozwodów.
rozwiń zwiń