Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 11.04.2018

"Radiowa kronika amatorskiego eteru" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Radiowy Biuletyn Informacyjny już 60 lat na falach eteru...
Reportaż o  Radiowym Biuletynie Informacyjnym.Reportaż o Radiowym Biuletynie Informacyjnym. fot. Sebastian Orda-Sztark
Posłuchaj
  • Radiowa kronika amatorskiego eteru – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.mp3

Radiowy Biuletyn Informacyjny to najstarszy w naszym kraju, regularnie nadawany komunikat dla krótkofalowców i radioamatorów.  Nadawany od 2 lutego 1958 roku. W tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. Emitowany w każdą niedzielę w amatorskich pasmach fal krótkich 80 oraz 40 metrów  Ta szczególnego rodzaju audycja anonsująca i komentująca najważniejsze wydarzenia związane z ruchem krótkofalarskim w Polsce, stanowi w pewnym sensie radiową kronikę amatorskiego eteru. Od 1976 roku Radiowy Biuletyn Informacyjny nierozerwalnie związany jest z osobą Jerzego Kucharskiego, byłego pracownika Polskiego Radia, krótkofalowca o znaku wywoławczym SP5BLD, który jest redaktorem, realizatorem i „spiritus movens” Biuletynu.
Audycje Radiowego Biuletynu Informacyjnego przez dziesięciolecia nagrywane były w studiach Programu IV Polskiego Radia w gmachu przy ulicy Malczewskiego, w którym działał również radiowy klub krótkofalarski SP5PRW (od „Polskie Radio Warszawa”), ściśle powiązany z działalnością RBI.  Pomimo, iż klub SP5PRW nie funkcjonuje już w Polskim Radiu, jest on cały czas obecny na paśmie, bo komunikaty Biuletynu nadawane są właśnie spod tego znaku wywoławczego. Dziedziny tak fascynujące, jak amatorska radiokomunikacja oraz profesjonalna radiofonia znalazły wspólny mianownik właśnie w fakcie istnienia Radiowego Biuletynu Informacyjnego. Jest szansa, że biuletyn znów będzie nagrywany w studiu Polskiego Radia na ulicy Myśliwieckiej.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Radiowa kronika amatorskiego eteru" w środę, 11 kwietnia o godz. 18.15 w Trójce.

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe