Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Walewicz 09.05.2018

"Rotmistrz Pilecki" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Przez kilkadziesiąt lat nieobecny w polskiej historii. Rotmistrz Witold Pilecki. Zginął 70 lat temu, 25 maja 1948 r., zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów. 
Witold Pilecki podczas procesuWitold Pilecki podczas procesuDomena publiczna
Posłuchaj
  • Rotmistrz Pilecki – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej .mp3

Uznawany powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej.  Był dobrowolnym więźniem  obozu w Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową.

Po dwutysięcznym roku przywróciły go naszej pamięci m.in. wystawa w Muzeum na Woli z 2008 roku. Tam znalazły się pamiątki rodzinne Pileckich i dokumenty rotmistrza. Powstał też dokument telewizyjny pt. „Śmierć rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego i książki o nim.

Jacek Pawłowicz, autor książki o Pileckim i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Represjonowanych opowiada o największych dokonaniach rotmistrza i wprowadza słuchaczy do celi, w której Witold Pilecki był więziony. Pan Andrzej, syn Witolda Pileckiego, powrócił do historii rodziny z czasów międzywojennych i opowiedział o życiu rodziny przed i po roku 1948. W reportażu młodzież z grupy rekonstrukcji historycznej opowiedziała o swoich związkach z Witoldem Pileckim.

***

Tytuł reportażu: "Rotmistrz Pilecki"

Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 21.10

kh

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe