Reportaż

"Przerwane milczenie"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 09:38
Henryk Troszczyński był porucznikiem, urodził się 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Jesienią 1942 r. jako młody chłopak z warszawskiej Woli został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później Katynia. Polscy robotnicy przymusowi trafiali do katyńskiego lasu, gdzie budowali baraki, dla żołnierzy wracających z frontu wschodniego.
Audio
  • Reportaż "Przerwane milczenie" autorstwa Joanny Bogusławskiej otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. (PR, 2018)

Od okolicznych mieszkańców dowiedzieli się, że w lesie są zakopane zwłoki polskich oficerów. Odszukali te miejsca. Znaleźli płaszcze, guziki z orzełkiem. Henryk z kolegami opowiedzieli o tych miejscach niemieckim żołnierzom. Chcieli, żeby o zbrodni dowiedział się świat. Po wojnie, kiedy wrócił do Polski, opowiedział o tym tylko żonie. Dopiero w 1991 r., gdy premier Tadeusz Mazowiecki zawarł porozumienie z kanclerzem Helmutem Kohlem w sprawie odszkodowań dla polskich robotników przymusowych, pan Henryk poszedł do fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i opowiedział tę historię.
Henryk Troszczyński brał również udział w Powstaniu Warszawskim. Walczył na Woli w zgrupowaniu "Waligóra". Jest ostatnim żyjącym świadkiem odkrycia polskich grobów w Lesie Katyńskim.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Joanny Bogusławskiej pt. "Przerwane milczenie" w Jedynce, 11 maja 2018, o godz. 21.30.

Zobacz więcej na temat: reportaż Joanna Bogusławska

Czytaj także

"Świadectwo"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:50
Ryszard Zieliński  miał 8 lat kiedy wybuchła II wojna światowa. Jego ojciec pracował w Fabryce Dziewiarskiej na terenie warszawskiego getta. Stamtąd wyprowadził małżeństwo żydowskie  Paulinę i Kazimierza Berek.
rozwiń zwiń