Strona główna > Artykuł

"Szalone i niepokorne" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Polskie Radio

Kobiety Niepodległości: automobilistki, motocyklistki, lotniczki...

Okres międzywojenny.fot. fot. z prasy międzywojennej

Szalone i niepokorne – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.mp3

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W tym samym roku kobiety w Polsce uzyskały pełnię praw wyborczych. Choć jeszcze w 1911 roku wybitna polska malarka – Zofia Stryjeńska – chcąc pobierać nauki na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium musiała figurować w spisie studentów jako Tadeusz von Grzymała, już 7 lat później okoliczności te były zupełnie inne. Stopniowo kobiety mogły włączać się w różnego rodzaju inicjatywy i działania związane z życiem publicznym: społecznym, kulturalnym a nawet politycznym. Kobiety w Polsce poszły jednak jeszcze o krok dalej: zrzuciły zwiewne suknie i woale, ubrały kombinezon i… wystartowały w sportowych zawodach automobilowych, motocyklowych i lotniczych.
Nazwiska takie jak: Janina Loteczkowa – czołowa polska motocyklistka, Maria Koźmian – specjalizująca się w samochodach sportowych, Stella Zagórna – która trzykrotnie brała udział w legendarnym rajdzie Monte Carlo. Halina Regulska tak ukochała sport automobilowy, że oprócz startów w zawodach była również inicjatorką budowy kościoła pod wezwaniem Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, który powstał ze składek motocyklistów, automobilistów i lotników.
To tylko kilka przykładów niesamowitych historii i pasji, a było ich znacznie więcej.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Szalone i niepokorne" we środę, 14 listopada o godz. 18.45 w TRÓJCE.