Reportaż

"Tułacze życie"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 15:00
Maria Gordziejko  podczas II wojny światowej wraz z innymi Polakami trafiła do Iranu. Jej wojenna historia zaczęła się w listopadzie 1939 roku, kiedy NKWD wkroczyło do jej domu i zabrało ojca - byłego legionistę.
Audio
sierociniec w Teheranie
sierociniec w TeheranieFoto: fot. arch. prywatne

W lutym 1940 roku siedmioletnią Marię, jej matkę i dwie siostry załadowano na sanie i wywieziono na stację kolejową w Iwacewiczach. Trafiły do Specposiołku Szubunia. Następnym etapem tułaczki było Czirak-Czi. To tam po raz pierwszy spotkały polskich żołnierzy. Niedługo potem mama zachorowała na tyfus. Dziewczynkami zaopiekowali się żołnierze, którzy zorganizowali im transport do Krasnowocka. Przepłynęły Morze Kaspijskie i znalazły się w perskim porcie Pahlavi, tam trafiły do sierocińca. Dalsza droga prowadziła przez Teheran do Isfahanu. W Isfahanie odnalazła je mama. Do Polski wróciły w 1947 roku.

Zapraszam do wysłuchania reportazu Joanny Bogusławskiej w Trójce pt. "Tułacze życie", 18 marca 2019 , o godz. 18.45

Zobacz więcej na temat: reportaż Joanna Bogusławska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Miłość po latach"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 09:00
Poznali się latem 1943 roku i zakochali od pierwszego wejrzenia. Niestety ich miłość przerwało Powstanie Warszawskie. Po72 latach rozłąki, spotkali się ponownie, a ich uczucie odżyło na nowo.
rozwiń zwiń