Strona główna > Artykuł

„Hormony szczęścia” – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Polskie Radio

Życie z pasją....

Trener gyrokinesis.fot. fot.

Hormony szczęścia – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ula Wojtkowiak jest trenerką metody treningu ciała Gyrokinesis.  To  wyjątkowa technika wzmacniająca kondycję ciała. W ostatnim czasie wykorzystuje się tą metodę do pracy m.in. z ludźmi z chorobą Parkinsona. Poza tym, bohaterka jest aktorką, tancerką, pedagogiem teatralnym. Ruch sceniczny i praca z ciałem jest dla niej bardzo ważna. To też jej wielka pasja…

Ula swoją historię z gyrokinesis zaczęła w Rzymie, gdzie mieszkała i szukając ratunku na problemy z biodrem, dzięki poradzie osteopaty, Salvatora Esposito, trafila na swój pierwszy trening. Intuicja i samopoczucie wiedziały że to jest to! Po dwóch latach regularnego ćwiczenia gyrokinesis i gyrotonic pod okiem wyspecjalizowanych trenerów przystąpiła do procesu certyfikacyjnego.Po paru latach  już jako trener, wraz s Salvatore prowadziła zajęcia z posturalnego przygotowania ciała do tańca jak i własną praktykę z klientami. Na jej zajęcia i warsztaty można było trafić we Włoszech, w Czechach, w Hiszpanii jak i w Argentynie.
Jako tancerka i instruktorka tanga argentyńskiego wykorzystuje tą technikę jako posturalną pomoc w nauce tańca, jak i nieodłączną część rozgrzewki.
Wykorzystując swoje teatralne, parateatralne oraz taneczne przygotowanie, przez pryzmat doświadczenia metody Gyrokinesis pracuje w środowisku teatralnym, tanecznym jak i z osobami potrzebującymi specjalnej uwagi. Będąc w Polsce prowadziła poranne treningi dla performerów w Instytucie Teatralnym w ramach projektu Ruch w Instytucie, posturalnie wspierała aktorów z zespołem Downa i autyzmem z Teatru 21. Współpracuje z Warsaw Dance Department oraz studiem Ohlala w Warszawie. Pracuje nad kondycją kręgosłupów osób pracujących w pozycji siedzącej, relaksuje i delikatnie mobilizuje kobiety w ciąży i po porodzie. Metodą  Gyrokinesis oraz technikami aktywującymi świadomość ciała regularnie dzieli się również z osobami z chorobą Parkinsona.
Prowadzi zajęcia grupowe, indywidualne oraz warsztaty. Pomaga wzmacniać, aktywizować ciało, uczy świadomej pracy nad nawykami ruchowymi.
Marzy jej się uwrażliwianie na posturalne aspekty ciała ludzi młodych i dzieci, których przygotowanie na radzenie sobie ze stresem i siedzącym trybem pracy przed komputerem jest bardzo ważne dla ich  kondycji psycho-fizycznej w przyszłości.

Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Hormony szczęścia",  2 kwietnia, o godz. 18.45 w Trójce.