Reportaż

"Piekło już widziałam"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 17:17
Alina Dąbrowska w czasie II wojny światowej była więźniarką obozu w Auschwitz, a także kilku innych obozów. Dopiero po kilkudziesięciu latach opowiedziała swoją historię. 
Audio
  • Piekło już widziałam - reportaż Joanny Bogusławskiej.mp3
Alina Dąbrowska
Alina DąbrowskaFoto: fot. Jacek Bednarczyk

Alina Dąbrowska urodziła się w 1923 roku. W czasie wojny, 13 maja 1942 roku została aresztowana za działalność konspiracyjną. Osadzona w więzieniu w Łodzi, po roku podpisała dokument, że jest „wrogiem narodu niemieckiego” i została w 1943 roku wywieziona do Auschwitz. Stamtąd trafiła do Ravensbruck, Malchow, Buchenwaldu i Lipska. Przeżyła dwa Marsze Śmierci. Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero po latach zdecydowała się opowiedzieć swoją wojenną historię. Po wojnie pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po przejściu na emeryturę działa na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Joanny Bogusławskiej pt. "Piekło już widziałam", w Programie 1, 4 wrzesnia 2020, o godz.23.10 

Zobacz więcej na temat: reportaż Joanna Bogusławska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powstańcza miłość". Posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:30
Maria i Kazimierz Piechotkowie wzięli ślub w 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego. Dwudziestokilkulatkowie zaangażowani byli w powstańcze walki – Maria byłą łączniczką, Kazimierz, członek Armii Krajowej, walczył w plutonie Batalionu Pięść Stanisława Jankowskiego "Agatona".
rozwiń zwiń