Reportaż

"Fabryka bezdomnych" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 22:30
Ofiarami przestępców padały osoby, które wpadły w spiralę długów, zadłużone w bankach, obciążone "chwilówkami". Były łatwym łupem dla przestępców, którzy wyłudzali od nich mieszkania i domy w zamian za niskie pożyczki.
Audio
  • Fabryka bezdomnych – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kittisak Jirasittichai

Zdaniem stowarzyszenia 304 KK, które walczy z lichwą, w ten sposób nieruchomości straciło około dziesięciu tysięcy osób w Polsce, głównie na Pomorzu, Mazowszu, Śląsku, a także rolnicy we wschodniej Polsce. W tej zorganizowanej przestępczości udział brali także urzędnicy państwowi  notariusze. Często ich ofiary znalazły się na bruku.

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło przepisy antylichwiarskie zakazujące przekazywania przez osoby indywidualne własności nieruchomości służących do zaspokojenia podstawowych celów mieszkaniowych w zamian za pożyczki.

Przestępcy znaleźli jednak sposób na obejście tego zakazu. Wymuszają od pożyczkobiorców zakładanie działalności gospodarczej. Zdaniem resortu sprawiedliwości umowy takie są pozorne i nieskuteczne, a poszkodowani powinni zgłaszać je do prokuratury.

***

Reportaż "Fabryka bezdomnych" autorstwa Adama Bogoryja- Zakrzewskiego został wyemitowany w poniedziałek (19.07) o godz. 18.45 na antenie radiowej Trójki.