Reportaż

"My i powstańcy" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 07:20
Reportaż o stosunku Polaków do historii Powstania Warszawskiego, z jednej strony: szacunku dla powstańców, skandowaniu haseł "Chwała bohaterom" podczas obchodów rocznicowych, z drugiej - dużej niewiedzy o powstaniu oraz koniunkturalności - hołubienia uczestników powstania podczas jego rocznicy i braku stałej opieki nad nimi w ciągu roku.
Obchody rocznicy PW
Obchody rocznicy PW Foto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny


Audycja oparta na historii osób związanych z jednym z najstarszych powstańców - podchorążym (w czasie II wojny światowej) a obecnie pułkownikiem Henrykiem Filipskim. Mężczyzna walczył w powstaniu pięć dni, został ciężko ranny i poddany trepanacji czaszki. Po powstaniu został wywieziony przez hitlerowców do obozu jenieckiego w Niemczech i tam poddany - ku zaskoczeniu wielu osób - intensywnemu leczeniu i kolejnej trepanacji.

Bohaterami reportażu jest córka pułkownika - Grażyna Aniołek, która wdzięczna jest Stowarzyszeniu "Paczka dla bohatera" za trwanie przy jej ojcu i otoczenie opieką.

***

Reportaż "My i powstańcy" autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego został wyemitowany we wtorek (21.09) o godz. 23.10 na antenie Programu 1. 

ans 

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń