Reportaż

"Staruszek Jantar" - reportaż Grażyny Wielowieyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 15:00
Przy nabrzeżu w bydgoskim Starym Porcie, cumuje pasażerski statek "Jantar", najstarszy śródlądowy statek w Polsce. Został zbudowany w Elblągu w stoczni Ferdynanda Schichaua w 1892 roku i ochrzczony imieniem "Martha". Pomimo sędziwego wieku wciąż pływa i ma bardzo ciekawą historię.
Audio
  • "Staruszek Jantar" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej
Statek Jantar
Statek ''Jantar" Foto: Grażyna Wielowieyska

pixabay bristol 1200.jpg
Tajemnice Hotelu Bristol. "Hotel z duszą" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Piętnaście lat temu jego ówczesny właściciel, Spółdzielnia Surowców Wtórnych w Poznaniu, chciał pociąć go na żyletki i wtedy uratowali statek bracia Waldemar i Jerzy Matuszakowie z Bydgoszczy, którzy kochają stare maszyny. W jego maszynowni pracuje zamontowany w 1959 roku silnik Diesla Skoda PS 110. A statek może zabrać na pokład 17 pasażerów.

***

Reportaż "Staruszek Jantar" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany w piątek (24.09) o godz. 0.35 na antenie Programu 1. 

Zobacz więcej na temat: Grażyna Wielowieyska

Czytaj także

To jego firma uszyła namioty do serialu "Wikingowie" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:28
Na początku była fascynacja literaturą fantastyczną, zwłaszcza Tolkienem. Potem przyszedł czas na średniowiecze. Grupka przyjaciół stworzyła nawet bractwo historyczne. Wyjazd na pierwszą imprezę historyczną wymagał posiadania historycznego namiotu. Michał uszył go wtedy, na Łuczniku swojej mamy, w domowej kuchni. Namiot tak bardzo się spodobał, że jeden z uczestników imprezy odkupił go od właściciela. I to był początek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rybacy" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 00:38
Zacząłem pływać, bo ojciec pływał. Ojciec zaczął pływać, bo dziadek pływał, a dziadek zaczął pływać ze swoim wujkiem. To słowa Rafała Tilsy, sopockiego rybaka.
rozwiń zwiń