Reportaż

"Podróż do Łopienki" - reportaż Julii Rozbieckiej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 06:30
Łopienka to niezamieszkała dziś bieszczadzka wieś. Leży na północnym stoku Łopiennika, nad nią góruje nad nią Przełęcz Hyrcza i masyw Korbani. Wieś powstała w XVI wieku na prawie wołoskim i początkowo nazywała się Lopinka.
Audio
Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience
Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience Foto: Shutterstock/Lukasz Barzowski

mikrofon 1200.jpg
Reportaż w radiowej Jedynce

W XVIII wieku zbudowano w Łopience murowaną cerkiew parafialną pod wezwaniem św. Paraskewii.

Pierwsza wzmiankę o cudownej ikonie Matki Bożej zwanej Łopieńską, którą w tej cerkwii  umieszczono, datuje się na XVIII stulecie, ale do końca nie wiadomo kiedy cudowny obraz do wsi trafił. Po II wojnie światowej Łopienkę czekał podobny los, co wiele bieszczadzkich wsi - w czasie wysiedleńczej “Akcji Wisła” mieszkańców przesiedlono do Związku Radzieckiego i na Ziemie Odzyskane, a niszczejące domy i cerkiew rozkradziono.

Dziś do łopieńskiej doliny przyjeżdżają turyści, podziwiając odbudowaną z ruin bieszczadzką cerkiew. Czemu tam jadą i co sprawia, że to miejsce jest im bliskie? Między innymi o tym usłyszą Państwo w "Podróży do Łopienki" - reportażu Julii Rozbieckiej.
W reportażu usłyszą państwo między innymi: Jadwigę Denisiuk, ks. Szymona Nosala, Katarzynę Karabin, Izabelę Kaczmar, Marię Bończak i Jerzego Korejwo.

***

Reportaż "Podróż do Łopienki" Julii Rozbieckiej został wyemitowany w piątek (8.10) o godz. 0.35 w Programie 1. 

Czytaj także

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:15
Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lema Lwów" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 17:55
Stanisław Lem wielokrotnie powtarzał, że Lwów jest częścią jego, a on jest częścią Lwowa. I tak pozostanie na zawsze. Wywiady dla niemieckiej telewizji czy prasy zaczynał słowami "jestem wypędzony". Swoje dziecięce i młodzieńcze wspomnienia związane z tym miastem spisał w książce "Wysoki Zamek".
rozwiń zwiń