Strona główna > Artykuł

"Podróż do Łopienki" - reportaż Julii Rozbieckiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Łopienka to niezamieszkała dziś bieszczadzka wieś. Leży na północnym stoku Łopiennika, nad nią góruje nad nią Przełęcz Hyrcza i masyw Korbani. Wieś powstała w XVI wieku na prawie wołoskim i początkowo nazywała się Lopinka.

Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience fot. Shutterstock/Lukasz Barzowski

Podróż do Łopienki reportaż Julii Rozbieckiej


mikrofon 1200.jpg
Reportaż w radiowej Jedynce

W XVIII wieku zbudowano w Łopience murowaną cerkiew parafialną pod wezwaniem św. Paraskewii.

Pierwsza wzmiankę o cudownej ikonie Matki Bożej zwanej Łopieńską, którą w tej cerkwii  umieszczono, datuje się na XVIII stulecie, ale do końca nie wiadomo kiedy cudowny obraz do wsi trafił. Po II wojnie światowej Łopienkę czekał podobny los, co wiele bieszczadzkich wsi - w czasie wysiedleńczej “Akcji Wisła” mieszkańców przesiedlono do Związku Radzieckiego i na Ziemie Odzyskane, a niszczejące domy i cerkiew rozkradziono.

Dziś do łopieńskiej doliny przyjeżdżają turyści, podziwiając odbudowaną z ruin bieszczadzką cerkiew. Czemu tam jadą i co sprawia, że to miejsce jest im bliskie? Między innymi o tym usłyszą Państwo w "Podróży do Łopienki" - reportażu Julii Rozbieckiej.
W reportażu usłyszą państwo między innymi: Jadwigę Denisiuk, ks. Szymona Nosala, Katarzynę Karabin, Izabelę Kaczmar, Marię Bończak i Jerzego Korejwo.

***

Reportaż "Podróż do Łopienki" Julii Rozbieckiej został wyemitowany w piątek (8.10) o godz. 0.35 w Programie 1.