X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

"W strefie szarości"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2007 17:30
W archiwach IPNu znajduje się notatka SB o planach podania furosemidu Annie Walentynowicz, aby uniemożliwić jej spotkanie z robotnikami radomskich zakładów pracy w październiku 1981 roku. Według dokumentu SB - lek powodujący odwodnienie organizmu miała jej podać agentka SB, również działaczka Solidarności. Do podania substancji jednak nie doszło.
Audio
"Służba Bezpieczeństwa stoi na straży porządku prawnego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej , a funkcjonariusze MSW dbają o bezpieczeństwo naszych obywateli." - zapewniał o tym w 1984 roku - w 40 rocznicę powołania MO i SB - generał Czesław Kiszczak, szef resortu. Rzeczywistość daleka była jednak od tych zapewnień. Po latach prokuratorzy IPN wyjaśniają przypadki tajemniczych śmierci, wypadków, czy zaginięć osób działających w opozycji w ostatnich dziesięcioleciach PRL. Śmierć krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa, księży: Jerzego Popiełuszki, Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca, oraz wiele innych niewyjaśnionych wypadków i zbrodni przypisywanych jest służbie Bezpieczeństwa. O dowody jednak bardzo trudno - nielegalne działania służby bezpieczeństwa nie były dokumentowane, a najczarniejsza historia SB była skrywana nawet przed funkcjonariuszami spoza utajnionych jednostek do zadań specjalnych. Rzadkością są materiały takie jak notatka SB o planach podania furosemidu Annie Walentynowicz, aby uniemożliwić Gdańskiej działaczce Solidarności spotkanie z robotnikami radomskich zakładów pracy w październiku 1981 roku. Według dokumentu SB - lek powodujący odwodnienie organizmu miała jej podać agentka SB, również działaczka Solidarności. Do podania substancji jednak nie doszło, bo Anna Walentynowicz opuściła Radom tego samego dnia rezygnując z noclegu u koleżanki - agentki jak się później okazało. Anna Walentynowicz spodziewała się szybkiego zakończenia śledztwa IPN w swoje sprawie. Tym bardziej, że w notatce o planach SB są nazwiska funkcjonariuszy i informacje o osobach zaangażowanych w spisek przeciwko niej. Do stawiania zarzutów jednak jeszcze daleko, bo czyny się przedawniły, albo trudno znaleźć wystarczające dla sądu dowody winy. Anna Walentynowicz wciąż czeka na sprawiedliwość. Podobnie jak na wyjaśnienie czekają sprawy dot. innych działaczy ówczesnej opozycji. W reportażu historia Anny Walentynowicz staje się punktem wyjścia do przywołania innych niewyjaśnionych wypadków i śmierci opozycjonistów z tamtych lat oraz - ukazania mechanizmów funkcjonowania SB.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak