Strona główna > Artykuł

„Ludziom i zwierzętom” – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza

Polskie Radio

Wtorek, 10 maja, godzina 20.10, Program 1. <br> MELCHIORY 2010 – nagroda w kategorii Premiera Roku (Srebrny Melchior).

Żyrafafot. sxc.hu

Ludziom i zwierzętom

Podczas II wojny światowej ucierpieli nie tylko ludzie. Podczas bombardowania we wrześniu 1939 r. w warszawskim zoo zginęły zwierzęta, podobny los spotkał zwierzęta w berlińskim zoo podczas nalotów alianckich.

Dyrektor warszawskiego zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina w pustych klatkach i w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali Żydów i żołnierzy podziemia. W tym czasie ich znajomy z przedwojennych czasów Lutz Heck, dyrektor berlińskiego zoo wywoził zwierzęta z terenów okupowanych na teren Rzeszy. A pod życzliwą kuratelą swojego przyjaciela Goeringa pracował nad odtworzeniem wymarłego tura. Tur, podobnie jak swastyka miał się stać ikoną nazizmu. Po wojnie Heck był poszukiwany przez Rosjan jako zbrodniarz wojenny. Jan Żabiński, autor popularnych pogadanek o zwierzętach w Polskim Radiu został w 1952 roku zmuszony do rezygnacji ze stanowiska dyrektora zoo. Jako były akowiec nie pasował do komunistycznych czasów. Były nazista Lutz Heck doczekał się popiersia w alei dyrektorów berlińskiego zoo. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli wojnę.

W audycji wykorzystano fragmenty książki Antoniny Żabińskiej "Ludzie i zwierzęta" oraz Lutza Hecka "Zwierzęta moja przygoda", a także archiwa SFB i Polskiego Radia.