Reportaż

"Z Powstania do Brazylii" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 20:00
Wtorek, 4 września, Program 1, godz. 13.45. Historia niezwykłego życia Janiny Wścieklicy, która po Powstaniu Warszawskim trafiła do Brazylii. Janina Wścieklica opowiada, jak to się stało, że została "Baronową de Jari".
Audio

Reporterka spotyka Janinę Wścieklicę podczas kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego. Janina, pseudonim Janka, była łączniczką w batalionie Gozdawa.  Do Warszawy przyjechała z Brazylii, gdzie mieszka od ponad 60 lat, z których kilka spędziła w amazońskiej puszczy. Jej mąż Janusz Wścieklica był dyrektorem projektu Jari. Przedsiębiorstwo to jest wielkim kombinatem przemysłowym usytuowanym w dorzeczu rzeki Jari w samym sercu Amazonii. Przedsiębiorstwo Jari założone przez multimilionera amerykańskiego Daniela Ludwika zajmuje się produkcją celulozy. Oryginalny pomysł polegał na tym, by stworzyć tam plantację eukaliptusa, który rósł znacznie szybciej niż gdzie indziej (w Amazonii potrzebuje raptem 8 lat) i wykorzystywać go do produkcji papieru.  W latach 70-tych przemysłowe zagospodarowanie Amazonii oznaczało, że Brazylia zwiększała swoją obecność na tym terenie. Krytycy projektu Jari podkreślali, że działalność człowieka w Amazonii niesie ogromne zagrożenie ekologiczne dla całego świata, a fabryki przyczyniają się do niszczenia Amazonii. Tam, gdzie wycięto las deszczowy, nie urośnie on przez następne 100 lat. Projekt Jari w zmienionej formie realizowany jest do dzisiaj. Jednak obecnie to teren obszarów chronionych, podzielonych na plantacje eukaliptusa, teren, gdzie odtwarzany jest las deszczowy. W Jari nadal mieszkają Metysi, którym pomagała Janina Wścieklica...

 

 Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Brazylijski, polski dom" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 13:40
W brazylijskiej puszczy, 10 km od najbliższego miasteczka stoi polski dom, malowany w kwiaty, zupełnie jak na Zalipiu. Skąd się tam wziął? Kim są jego mieszkańcy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nim zapłonęło niebo"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 18:15
Co myśleli młodzi ludzie tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego? Może po 68 latach odnajdziemy tych młodych wśród ludzi pochylonych już dziś brzemieniem czasu.
rozwiń zwiń