Reportaż

„Światło nadziei” - Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:08
Poniedziałek 13 maja godz. 21.14, Program 1. Krzysztof Cwynar od 20 lat w fundacji „Studio Integracji” pracuje z osobami niepełnosprawnymi uzdolnionymi artystycznie.
Audio
  • "Światło nadziei" - reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego

Krzysztof Cwynar, piosenkarz, autor tekstów i kompozytor w jednej osobie – pochodzi z rodziny lekarskiej. Jego ojciec był profesorem psychiatrą, mama – biologiem.  Na zainteresowania artystyczne syna spoglądali z pobłażliwą wyrozumiałością, zakładając, że młodość musi się wyszumieć,  jednocześnie jednak zadawali mu pytanie – kiedy zajmie się czymś pożytecznym?  On tymczasem zdobywał nagrody w konkursach i festiwalach piosenkarskich, nagrywał płyty i występował w programach rozrywkowych, jednym słowem – realizował karierę artystyczną. W czasie jednego z koncertów  zwrócił uwagę na siedzącą na widowni dziewczynę na wózku, która spontanicznie reagowała na jego występy. Okazało się, że jest to osoba głucha i niewidoma, która jednak wszystkimi dostępnymi jej zmysłami odbiera wibracje płynące ze sceny. To spotkanie było  na tyle ważne,  że postanowił   pracować z  uzdolnionymi artystycznie osobami  niepełnosprawnymi. Wraz z grupą przyjaciół artystów  utworzył  w Łodzi Fundację „Studio Integracji”, które skupia osoby  dotknięte przez chorobę, wypadek, uzależnienie, zły los…  Dziś jest to instytucja z ponad 20 letnią tradycją, a jej podopieczni  przygotowują programy artystyczne i koncerty przyjmowane przez publiczność z wielkim aplauzem, zarówno w kraju jak za granicą. Podopieczni Stowarzyszenia i ich rodzice traktują Krzysztofa Cwynara jak swego mistrza i przyjaciela. On sam stwierdził, że po latach spełniły się życzenia jego rodziców –  nareszcie zajął się czymś „naprawdę pożytecznym”.

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Wyrzykowski reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Człowiek z realu” - Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 02:20
Wtorek, 1 maja 2012, godz.13.40, Program 1. Mateusz Birkut – którego historię opowiedział Andrzej Wajda w „Człowieku z marmuru” miał swój pierwowzór w osobie Michała Krajewskiego – warszawskiego murarza – przodownika pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego" – Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 10:00
Wtorek, 15 maja 2012, godz.13.40, Program 1. Historia losów Eugeniusza Kwiatkowskiego - niezwykłego menagera i polityka, - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej, jednego z twórców Gdyni.
rozwiń zwiń