Reportaż

„Nowa Amerika” - Cezary Galek (Radio Zachód w Zielonej Górze)

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 13:14
Niedziela, 4 sierpnia 2013, godz.21.18, Program1. Reportaż nagrodzony w Polsko-Niemieckim Konkursie Dziennikarskim. Z wizytą w Słubfurcie- wirtualnym mieście, w którym Polacy i Niemcy szukają wspólnego języka. Nie tylko dosłownie.
Audio
Flaga Słubfurtu
Flaga Słubfurtu

Na początku był Słubfurt- wirtualne miasto, w którym Polacy i Niemcy szukali wspólnego języka i to nie tylko dosłownie. Nie ma już Słubic i Frankfurtu?- pytali nieco dezorientowani mieszkańcy tych miast,  inni powoli zaczęli przyswajać zabawną konwencję wspólnej aglomeracji i brać udział w akcjach artystycznych organizowanych pod godłem Słubfurtu. Dziś na całe pogranicze powoli sączy się idea Nowej Ameriki, małej ojczyzny wszystkich, którym się chce, bez względu na wyznanie, pochodzenie i narodowość. Michaela Kurzwelly poznałem pod koniec lat 90. w Słubicach. Nie myślałem wtedy, że młody, wiecznie uśmiechnięty artysta „z tamtej” strony, próbujący manipulować przestrzenią publiczną zadziwi mnie konsekwencją w dążeniu do celu i nieustającą przez lata motywacją. Nagrałem wtedy audycję o jego projektach, w tym o powstającej koncepcji Słubfurtu. Kolejne oficjalne spotkanie przy okazji rejestracji materiału do audycji o wstąpieniu Polski do UE odbyło się we Frankfurcie 1 maja 2004 roku. Słubfurt miał się już wtedy znakomicie. Dziś zapraszam Państwa na spotkanie z mieszkańcami Nowej Ameriki, wirtualnej krainy, w której od dwóch lat dzieją się rzeczy zupełnie realne budzące politowanie jednych i zachwyt innych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„W drodze…” – reportaż Cezarego Galka

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 08:06
Niedziela, 20 stycznia, godz. 21.14, Program 1 Opowieść o Misi Furtak, laureatce Paszportu Polityki 2013
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Opowieść prowincjonalna” - Cezary Galek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 22:35
Niedziela, 17 marca, godzina 21.14, Program 1. Niezwykła historia odnalezienia w Gorzowie rękopisu kompozycji Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń