Reportaż

Olga Mickiewicz wyróżniona na VIII Festiwalu Filmowym NNW - Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 10:15
Głównemu konkursowi na film dokumentalny towarzyszył konkurs na dokument radiowy. Olga Mickiewicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została wyróżniona za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja"
Audio

Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za reportaż „Komandor”. To wstrząsająca opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie.

Jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Anna Sekudewicz – Rączaszek i Maria Wiśnicka przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz–Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.

O wszystkich nagrodach Festiwalu można przeczytać na stronie http://festiwalnnw.pl/nagrody-viii-festiwalu-nnw-zostaly-przyznane/

Wyróżniony reportaż naszej redakcyjnej koleżanki opowiada o wojennej historii radiostacji Łódź Podwodna i jej powojennym ciągu dalszym. Radiostację nazwano Łodzią Podwodną ze względu na fakt, że mieściła się pod piwnicą domu wybudowanego znacznie wcześniej. Miała genialne zabezpieczenia, które sprawiły, że nigdy nie została odnaleziona przez Niemców, mimo wielu podejrzeń i rewizji w okolicy.

Dowódca radiostacji, Stanisław Rodowicz, po wojnie został dwukrotnie aresztowany. Jego brat Władysław, który również działał w konspiracji, a w czasie wojny trafił do obozów koncentracyjnych - po wojnie był szykanowany.

Chociaż minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia wojny, opowieść o losach braci wciąż budzi emocje. Nie wiadomo bowiem, czy ta historia na pewno już się skończyła.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bóg, Honor, Ojczyzna i ja" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 10:30
Nagroda główna w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory
rozwiń zwiń