Reportaż

Studio Reportażu na Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2018

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 10:02
Podczas Dnia z Reportażem na Festiwalu Dwa Teatry, jak co roku, będzie można posłuchać najlepszych reportaży i spotkać ich autorów. Spotkanie poprowadzi Redaktor Naczelna Studia Reportażu i Dokumentu PR - Irena Piłatowska-Mądry. Zapraszamy w poniedziałek 2 lipca do Teatru BOTO ( ul. Bohaterów Monte Cassino 54B).

DWA TEATRY

SOPOT 2018

Dzień z Reportażem Radiowym – 2.07.2018

Teatr BOTO

Bohaterów Monte Cassino 54B10.00 – 11.00 – „Obecność” – Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Barwna, pełna anegdot powieść o pisarzu Stefanie Majchrowskim – przedwojennym rotmistrzu kawalerii, więźniu obozu w Murnau, dla którego Polskie Radio stało się jedyną instytucją, w której mógł znaleźć zatrudnienie w powojennej Polsce. W reportażu występują żona pisarza – Józefa Majchrowska i syn – prof. Jan Majchrowski, który wędrując śladami ojca w okolicach Murnau w zaskakujący, wręcz nieprawdopodobny sposób odkrywa i wypełnia niedokończone wątki z życia ojca.


11.00 – 12.00 – „Co w Edenie piszczy” - Wojciech Markiewicz (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Rzecz o przyjaźni, sztuce i wspólnym wędrowaniu. Ona - rodem z kabaretów literackich lat 60- tych. W swej bogatej i różnorodnej artystycznie działalności występowała na wielu estradach krajowych i zagranicznych, m. in. z orkiestrą Stefana Rachonia, Kabarecie Jama Michalika, w Salonie Artystycznym Krakowa. Pisali dla niej Tadeusz Śliwiak i Bruno Miecugow. Lśniący kostium, nieodłączne pióra, boa, laseczki. Tajemniczy uśmiech, którego treść zdradzają jedynie tytuły piosenek: „Damski Jonnie Walker”, „Perły dwie”, „Za ścianą ty”… On - artysta malarz po warszawskiej ASP, w obrazach obsesyjnie śledzi „sam na sam” rozwój form organicznych, prowadzi w swoim małym ogródku obserwacje przyrodnicze, karmi sikorki i wróble. Regularnie raz do roku wspólna sesja w podwarszawskim Konstancinie i żmudne, jak mówi, „rozwiązywanie rebusu zwanego światem”. Zofia Pilarz i Leszek Walicki. Tyle Jej w Jego obrazach, ile Jego w Jej piosenkach. Przyłapani na wspólnej rozmowie twierdzą zgodnie: „Wymyśliliśmy czas ukryty w zegarze. Nie ma go w kosmosie.”


12.00 – 13.00 – „W słońcu Zbyszka” – Jakub Tarka (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Czy można się zaprzyjaźnić ze swoim fanem do tego stopnia, by go regularnie odwiedzać, dzwonić do niego, zapraszać za kulisy, a nawet wspólnie zaśpiewać piosenkę? Tak, ale musi zaiskrzyć... W reportażu wspomnienie o zmarłym piosenkarzu Zbigniewie Wodeckim i historia jego wieloletniej przyjaźni z fanem Włodzimierzem Patorskim.


13.00 – 14.00 – „Taśmociął” – Ewelina Karpacz – Oboładze (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Sylwetka Eugeniusza Rudnika, kompozytora i reżysera dźwięku, pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.


14.00 – 15.00 – „Siostra Anioł” – Urszula Żółtowska – Tomaszewska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Tak ludzie mówią o siostrze Piotrze, Elżbietance prowadzącej Hospicjum w Żłotowie. Córka rybaka z Helu, od dziecka nauczona ciężkiej pracy, postanowiła jako 16-letnia dziewczyna wstąpić do Zakonu i pomagać chorym i najsłabszym. Szczególnie bliskie jej sercu są dzieci bez rodziny, którym oddaje całe swoje serce. Jest piękna, dobra i wysportowana. Dzień zaczyna od przejażdżki kajakiem po jeziorze, ale pływała już po bardzo ciężkich akwenach. To daje jej siłę. Ci, którzy mieli ją okazję poznać, mówią, że to prawdziwy anioł.


Prowadzenia: Irena Piłatowska