Reportaż

Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska-Mądry laureatkami III nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 16:54
Dziennikarki Studia Reportażu i Dokumentu otrzymały nagrodę za reportaż "Kordian i Helena"

Reportaż "Kordian i Helena" to opowieść miłosna z historią Polski w tle. "Kordian" był dowódcą Żelbetu – największego zgrupowania AK na południu Polski, któremu - według długoletnich badań sędziego Józefa Musioła - Kraków zawdzięcza ocalenie od zniszczenia w 1944 roku. Helena – późniejsza żona "Kordiana", przeżyła zsyłkę na Sybir a po wojnie przeżyła gehennę stalinowskiego terroru. Z piętnastu lat ich małżeństwa dane im było wspólnie przeżyć jedynie siedem. Pozostałe osiem to walka o uczciwy proces jej męża, któremu groził wyrok śmierci, pasmo nadziei i zwątpień.

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek zdobyła Dagmara Drzazga. Jej film "Świat według Breugla" został doceniony za niezwykłe walory artystyczne. II miejsce zajęły ex aequo Ewa Niewiadomska za reportaż "Perły Barbary" oraz Ewelina Majewska-Howis za publikację "Świeczka dla taty".

Trzecie miejsce należy do Alicji Grembowicz i Ireny Piłatowskiej-Mądry – autorek reportażu "Kordian i Helena" oraz Danuty Lubina-Cipińskiej z publikacją "Śląsk - Moja Ziemia Święta".

Do pierwszej edycji zgłoszono 53 prace. Jak powiedziała jedna z jurorek – dziennikarka Radia Katowice Anna Sekudewicz, prace pokazują różnorodny obraz Śląska, czyli taki na jakim zależało też Krystynie Bochenek.     

Udział w konkursie mogli wziąć autorzy publikacji podejmujących szeroko pojętą problematykę związaną z tradycją, historią i kulturą województwa, a także tematykę obecnych przemian w regionie i wizji jego przyszłości. Celem konkursu jest upamiętnienie Krystyny Bochenek i promocja regionu.

Do pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek zgłoszono 53 materiały prasowe. Komitet organizacyjny po dokonaniu oceny formalnej przekazał kapitule 46 prac. Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych wybrano pięć. Wyjątkowo w pierwszej edycji konkursu oceniane były publikacje z lat 2010-2011; w kolejnych latach będą to materiały z jednego roku kalendarzowego.

W kapitule zasiedli: marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz  (przewodniczący), dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Krystyna Doktorowicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dziennikarz "Polityki" Jan Dziadul, szef "Faktów" TVN Kamil Durczok oraz dziennikarz i działacz samorządowy Andrzej Zydorowicz. W przyszłości do kapituły będą mogli wejść również laureaci konkursu.

Patronat nad konkursem objęły śląskie i ogólnopolskie redakcje, m.in. "Gazeta Wyborcza", "Polska Dziennik Zachodni", "Polityka", Polskie Radio Katowice, katowicki oddział TVP, telewizja TVS, "Gość Niedzielny", Wydawnictwo Górnicze oraz Polska Agencja Prasowa.

Wicemarszałek Senatu i wybitna dziennikarka Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kordian i Helena” - Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 12:03
Czwartek, 15 marca 2012, godzina 21.05, Program 1. Opowieść o wielkiej miłości, wytrwałości i bohaterstwie. Reportaż nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek.
rozwiń zwiń