Strona główna > Artykuł

Reportaż radiowy na XIII Festiwalu 'Dwa Teatry 2013'

Polskie Radio

Studio Reportażu i Dokumentu zaprasza Państwa do odwiedzenia Gdańska w niedzielę 2 czerwca. W ramach festiwalu „Dwa teatry” będą Państwo mogli posłuchać reportaży radiowych i spotkać się z ich twórcami.

fot. Rafał Olbiński

DWA TEATRY

Dzień z Reportażem Radiowym

Prowadzenie: Irena Piłatowska

 

02. 06. 2013. w godzinach 10.00 – 15.00

Studio Koncertowe im. Janusza Hajduna, Radio Gdańsk SA, 

ul. Grunwaldzka 18, GDAŃSK.

 

10.00 – 11.00

„Nina Andrycz – czwarty wymiar życia” – Wojciech Markiewicz (Studio Reportażu i Dokumentu PR SA)

Niedawno na rynku pojawiła się ostatnia książki wielkiej, polskiej aktorki Niny Andrycz. Tytułowe hasło "Patrzę i wspominam" zamienia się w tym reportażu w  mądrą, pełną anegdot, fascynującą opowieść o grze z losem, jak zawsze pełnym zaskoczeń, zwrotów ale i wypełnionym pasją, uczuciem, romantyczną przygodą... Zainteresowany teatrem słuchacz znajdzie tu wiele faktów z historii Teatru Polskiego Arnolda Szyfmana  w Warszawie, który był dla artystki drugim domem i wraz z nią towarzyszył Polakom od " XX- lecia międzywojennego" przez długie dziesięciolecia. "Jak stworzyć w myślach nie egocentryczne, a zatem lepsze, bo mądrzejsze jutro? Którejś nocy przyśniło mi się, że Ktoś skrzydlaty potrafi to robić bezbłędnie." - zwierza się pani Nina.

 

11.00 – 12.00

„Opowieść prowincjonalna”  – Cezary  Galek (Radio Zachód Zielona Góra)

Niezwykła historia odnalezienia w Gorzowie rękopisu kompozycji Witolda Lutosławskiego.

W pożółkłej kopercie przez pół wieku czekał na odkrycie rękopis partytury muzyki do spektaklu. Pewnego dnia Witold Lutosławski napisał list do Tadeusza Byrskiego… 

 

12.00 – 13.00

„Droga do Poturzyna” – Czesława Borowik (Radio Lublin)

Fryderyk Chopin, zanim udał się na emigrację, wsiadł w dyliżans i pojechał z Warszawy do Poturzyna, gdzie mieszkał jego przyjaciel - Tytus Woyciechowski. Jak serdeczna była to przyjaźń, świadczą o tym listy najczęściej tytułowane: „Najdroższy Tytusie...”, „Najdroższe życie moje”. Którędy jechał Chopin przez Lubelszczyznę ? Gdzie się zatrzymywał? Co przetrwało z tego lubelskiego epizodu w jego biografii? Autorka reportażu wraz z badaczami biografii Chopina jedzie do Poturzyna drogą, którą najprawdopodobniej jechał Fryderyk.

 

13.00 – 14.00

 „ Malajka”  -  Hanna Wilczyńska – Toczko (Radio Gdańsk)

Opowieść o miłości podróżniczki z Gdańska Kingi Choszcz i Radosława Siudy (Chopina). Razem zwiedzili świat będąc w 5-letniej podróży, razem zamieszkali w Gdańsku, Kinga napisała książkę „Prowadził nas los”. W 2006 roku Kinga pojechała w wymarzoną podróż do Afryki. Chopin został w kraju. Nie przypuszczali, że tu na ziemi już się więcej nie zobaczą.

 

14.00 – 15.00

- „Orzeł i reszka” – Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian (Radio PiK z Bydgoszczy)

Jest to opowieść o życiu i złamanej karierze Jana Czochralskiego. Postać tego wybitnego naukowca wciąż wzbudza kontrowersje. Dla jednych Jan Czochralski był wielkim Polakiem i wielkim uczonym, dla innych był tylko wielkim uczonym. Ci ostatni zarzucają mu rzeczy niegodne profesora i Polaka.