Strona główna > Artykuł

Most Bosforski – pomiędzy kontynentami

Polskie Radio

40 lat temu w Stambule dokonano uroczystego otwarcia Mostu Bosforskiego. Jego konstrukcja rozpięta jest pomiędzy Europą i Azją.

Most Bosforski oddany do użytku w 1973 rokufot. Kadellar/CC/Wikipedia

Stambuł - audycja Bożeny Sarnowskiej z cyklu "Krajobrazy świata" (17.03.1998)

Stambuł jest jedynym miastem na świecie, które położone jest na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. To największe miasto Turcji rozcięte jest na dwie części cieśniną Bosfor. Jego mieszkańcy codziennie przemieszczają się z jednego kontynentu na drugi dzięki dwóm mostom i niezliczonej ilości promów.
Pierwszy most nazwany Mostem Bosforskim otwarto 30 października 1973 roku. Łączy on europejską i azjatycką część Stambułu. Rozciąga się między dzielnicami Ortaköy (po stronie europejskiej) i Beylerbeyi (po stronie azjatyckiej).
W chwili swojego otwarcia Most Bosforski był pierwszą, od czasów pontonowego mostu zbudowanego przez armię perską pod wodzą Kserksesa w 480 roku p.n.e., konstrukcją łączącą Europę z Azją. Był też wtedy najdłuższym mostem wiszącym na świecie (poza obszarem USA). Ma on 1560 m długości i 33,4 m szerokości. Jezdnia, na której znajduje się osiem pasów ruchu, wznosi się 64 m nad wodami cieśniny Bosfor.
Budowa mostu trwała trzy lata. Oddano go do użytku w 50-lecie powstania Republiki Tureckiej. Obecnie każdego dnia przekracza go w obu kierunkach około 180 tys. pojazdów.
15 maja 2005 roku na Moście Bosforskim odbył się pierwszy na świecie mecz tenisowy rozgrywany na dwóch kontynentach. Przeciwko sobie stanęły w nim słynna amerykańska tenisistka Venus Williams oraz turecka zawodniczka Ipek Şenoğlu.

Most Bosforski leży na południe od mostu Mehmeda Zdobywcy, otwartego 15 lat później – w 1988 roku. Natomiast od 29 maja 2013 roku trwa budowa trzeciego mostu nad cieśniną Bosfor, który ma być otwarty w 2015 roku. Most będzie nosił imię sułtana Selima I panującego w imperium otomańskim w latach 1512-1520.