Pilecki na deskach teatru. Monodram "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:00
"Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" to sceniczna dokumentacja życia i działalności Witolda Pileckiego. O sztuce oraz o postaci rotmistrza w audycji "Trójka przed południem" opowiadał aktor, odtwórca jego roli Przemysław Tejkowski.
Rotmistrz Witold Pilecki
Rotmistrz Witold PileckiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Monodram miał swoją premierę w 2015 roku na "Herbertiadzie" w Kołobrzegu. Tak to już jest ze spektaklem, że dopóki aktor żyje, czuje się dobrze i nie traci warunków, to po prostu gra. Można powiedzieć, że to taki teatr osobisty, góra trzyosobowy. Nazwaliśmy go śmiesznie Teatrem Proton, czyli Prewencyjno-Radiowy Ochotniczy Objazdowy Teatr Nasz. Mamy dwa monodramy. Jeden z nich poświęcony jest właśnie Pileckiemu, a drugi Baczyńskiemu. Naszym teatrem siejemy takie idee, jak myślimy, że warto siać. Monodram o Pileckim miał swoją premierę sześć lat temu. Był grany nie tylko w Kołobrzegu, ale też na Słowacji, w Wilnie i w Polsce, od Rzeszowa po Szczecin – mówił Przemysław Tejkowski, odtwórca roli rotmistrza. 

Posłuchaj
14:36 PR3 2021_10_05-10-23-57_monodram.mp3 Monodram o rotmistrzu. "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" (Trójka przed południem)

 

Witold Pilecki

– Są dwie książki, które zainspirowały mnie do stworzenia tego monodramu. Pierwszą podsunął mi mój tata na początku lat 90. Była to książka autorstwa Edka Ciesielskiego, czyli osoby, która uciekła z Pileckim. Pisał w niej o Tomaszu Serafińskim, dzielnym więźniu, który pomagał tworzyć Związek Organizacji Wojskowej, pomagał więźniom i uciekł z Auschwitz. Zginął po wojnie tragicznie, bo tyle można było napisać. Była to opowieść właśnie o Pileckim, który pod nazwiskiem Serafiński przebywał w Auschwitz. Nie znaliśmy jednak tego tragicznego końca w areszcie. O tym opowiedziała mi moja rodzina – dodał gość "Trójki do trzeciej". 

– Pilecki na własne życzenie poszedł do Auschwitz, żeby dowiedzieć się, jak tam jest, i wysyłać raporty na Zachód. Drugi dokument pod tytułem "Ochotnik do Auschwitz" napisał doktor Cyra, dyrektor Muzeum Państwowego w Auschwitz. W książce wydrukowany został raport Pileckiego. Końcówka spektaklu to wzruszające pożegnanie z żoną i egzekucja – wyjaśnił Tejkowski. 

– Rotmistrz może być wzorem dla człowieka. Udało nam się wystawić tę sztukę w więzieniu, obok celi Pileckiego. To były bardzo wzruszające chwile. Monodram to bardzo specyficzna forma – zaznaczył aktor. 

"Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" - fragment / WilnotekaLT

Rotmistrz Witold Pilecki walczył z bolszewikami oraz w kampanii wrześniowej. W 1940 roku dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz. Uciekł z obozu, został uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a od 1945 roku walczył w drugim Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Decyzją generała Andersa wrócił do kraju. Został aresztowany w maju 1947 roku i umieszczony w areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Mimo tortur zachował bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie "Bóg, Honor, Ojczyzna". Wyrokiem komunistycznych władz został skazany na śmierć.

Monodram poświęcony pamięci Witolda Pileckiego zostanie wystawiony w Warszawie 5 października.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Przemysław Tejkowski (aktor)
Data emisji: 5.10.2021
Godziny emisji: 10.23, 10.32

zch/mk

Czytaj także

XIII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Polskie i światowe kino o wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 09:50
– Przez lata opowiadaliśmy głównie o polskiej drodze o wolności. Przywoływałem historie, które były zapomniane, wypierane. Ten, kto przyjedzie na festiwal, zobaczy, że jest on znacznie szerszą propozycją, niż tylko opowiadanie o trudnych polskich losach – mówił w Trójce dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wykleci i jeden z prowadzących "Klub Trójki" Arkadiusz Gołębiewski. 13. edycja tego wyjątkowego na skalę europejską festiwalu filmowego poświęconego historii najnowszej rozpocznie się już 29 września w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeźba multimedialna na 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 09:00
W Sieradzu odsłonięto rzeźbę multimedialną zatytułowaną "Fortepian Chopina". Dzięki umieszczonym na niej kodom QR chętni mogę zobaczyć najlepsze lokalne interpretacje wierszy Norwida.
rozwiń zwiń