Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Jak przystępnie opowiedzieć historię Polski cudzoziemcom?

 - Starałem się tę książkę napisać tak, żeby mogli ją zrozumieć współcześni młodzi czytelnicy. Sam jestem pokoleniem Millenialsów i powiem szczerze, że bardzo lubię krótkie formaty - mówi Dariusz Sirko, autor "Pocket History of Poland". - Też ucząc się w trakcie studiów sięgałem po kieszonkowe książki oksfordzkie, które były napisane w humorystyczny sposób. W ten sposób uczyłem się historii Wielkiej Brytanii. Dużo chętniej i przyjemniej czyta się takie wydawnictwa i postanowiłem pójść tym tropem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski obcokrajowcy

Nowe technologie i zdrowie. "Dbam o mój zasięg"

- Mamy coraz częściej problem z dbaniem o coś, co się nazywa higieną cyfrową. Nowe technologie miały nas w jakiś sposób zbliżyć do siebie, spowodować, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie - mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg". - Ich rozwój jednak powoduje, że niekiedy, a nawet bardzo często, jest zupełnie odwrotnie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka detoks nowe technologie smartfony interenet społeczeństwo

"Pierwotna potrzeba naszego mózgu to inny człowiek, a nie smartfon"

- Badania pokazują, że przeciętny Polak spędza w sieci prawie 6 godzin dziennie. Warto znaleźć dla tego alternatywę w realnym świecie - mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg". - Za to czeka nas nagroda w postaci: lepszej koncentracji uwagi, pozytywnego nastawienia, lepszej wydajności, a przede wszystkim relacji i przestrzeni na nie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Dębski smartfony urlop higiena cyfrowa nowe technologie

Grzegorz Kapla: podróżowanie jest o tym, żeby rozumieć świat wokół siebie

Według Grzegorza Kapli, znanego podróżnika i pisarza, miasta mają serca tak samo jak ludzie. Mają swego ducha - genius loci. Do podróżniczych poszukiwań zachęca publikacją "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych". Ma nadzieję, że książka będzie impulsem dla innych, żeby się nie bać i "polecieć". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką podróże zagraniczne Jerozolima Kair Berlin Nowy Jork

Stany zachodnie. Ameryka w wersji "naj"

Zachodnia część USA to kraina rekordów: najgorętsze miejsce, najpiękniejsze wybrzeże czy oszałamiająca swoim "naj" przyroda. - Tu wszystko jest większe: infrastruktura, drogi, samochody, odległości, asortyment w sklepach i porcje jedzenia w restauracjach - śmieją się Kamila i Paweł Florczakowie, autorzy bloga Ready for Boarding.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA podróże Podróże z Czwórką Stany Zjednoczone Kalifornia hobby blog

Dzikie Bieszczady. Odkrywamy nieznane miejsca tych gór

Martin Martinger jest znanym bieszczadzkim przewodnikiem. Dzieli się swoimi doświadczeniami z podróży i poleca miejsca warte odwiedzenia. Niedawno ukazała się jego książka "Dzikie Bieszczady. 100 nieznanych miejsc blisko natury". - Odkrywam w niej świat bieszczadzkiej przyrody, ślady dawnych mieszkańców gór, a także niezwykłe zakątki nieopisane wcześniej w przewodnikach turystycznych - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże zwiedzanie Bieszczady Podróże z Czwórką