Wakacyjnym szlakiem polskich legend

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 07:00
– Tydzień temu mówiłam o wakacjach, które w tym roku spędzimy głównie w Polsce. Pomyślałam, że przyda się Państwu przewodnik, który pozwolić zaciekawić nawet tymi miejscowościami, które nie mają wspaniałych atrakcji. Z każdym bowiem miejscem, wiąże się jakaś opowieść – mówi Anna Popek.
Pomnik smoka wawelskiego w Krakowie (zdjęcie ilustracyjne)
Pomnik smoka wawelskiego w Krakowie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Mikhail Markovskiy/Shutterstock.com

"Atlas legend" Pawła Zycha "Atlas legend" Pawła Zycha

Bogato ilustrowana książka "Atlas legend" Pawła Zycha, autora popularnych "Bestiariuszy słowiańskich", rozpoczyna nowy cykl poświęcony polskim podaniom.

Podzielona na pięć części, przedstawia barwne historie z województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.


Posłuchaj
03:04 _PR3_AAC 2020_07_04-06-23-36.mp3 Gdzie można znaleźć w Polsce żywe legendy? (Program obyczajowy/Trójka)

 

Autor nie tylko przytacza opowieści z poszczególnych miast i wiosek, lecz przenosi je także na mapy, odwzorowując opisywane postaci, miejskie uliczki i zabytki architektoniczne. Dzięki lekturze można się między innymi dowiedzieć, w którym mieście grasował afrozbójnik, skąd się wzięła nazwa Ząbkowice, gdzie kąsał prawampir, czym zaowocowało spotkanie Władysława Łokietka z drwalami w Puszczy Noteckiej oraz którędy przechodzi wrocławska upiorna procesja. To wspaniała pozycja, która w zabawny i przystępny sposób pozwoli starszym i młodszym czytelnikom na lepsze poznanie polskich miejscowości i legend. Gandalf.com.pl

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Autorka: Anna Popek
Data emisji: 4.06.2020
Godzina emisji: 6.26

ml

Czytaj także

Cudze chwalimy, swoje… poznajmy!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 06:23
Tegoroczne wakacje znacząco różnić się będą od tych, które pamiętamy z lat poprzednich. Jednym z największych odstępstw od tej normy jest fakt, że znacznie więcej z nas, spędzi swój urlop nie za granicą, a w kraju.
rozwiń zwiń