Polskie Radio
Section05
Anna Popek

Przed Markiem Polo był Benedykt Polak. Pionierska wyprawa na Wschód

Po raz ósmy zostały rozdane nagrody imienia Benedykta Polaka, przeznaczone dla naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w badaniu ziemi, mórz, powietrza i kosmosu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie to dobra okazja, by przypomnieć dokonania patrona tej nagrody. O ekspedycji Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine do Mongolii, która o 25 lat popprzedziła słynną wyprawę Marco Polo, opowiedział w Trójce prof. Mariusz Ziółkowski, prezes polskiego oddziału The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka franciszkanie podróże Mongolia średniowiecze Warszawa historia Polski papież

Festiwal Barokowy. Muzykolog: chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania z muzyką

- Festiwal Barokowy rozpoczyna się 29 czerwca w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim. Odbywają się tam uroczystości nie tylko państwowe, ale też mające wielkie znaczenie dla kultury - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog Aleksandra Buszta-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek MUZYKA barok Jan Sebastian Bach Antonio Vivaldi muzyka klasyczna KULTURA Zamek Królewski społeczeństwo

Czym jeździł prezydent Mościcki? Prezentacja międzywojennych aut na Zamku Królewskim w Warszawie

Samochód Packard, w którym jeździł prezydent Ignacy Mościcki, i pięć innych pojazdów amerykańskich marek z okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć podczas "Zamkowej Kolumny Samochodów Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939". Wydarzenie rozpocznie się 4 czerwca o godz. 10.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka samochody historia Polski motoryzacja Dwudziestolecie międzywojenne Zamek Królewski Warszawa Ignacy Mościcki wystawa

"Żaby w śmietanie", czyli kuchnia i hołd dla filmu, który nie powstał

Katarzyna Bareja jest filmoznawczynią, psychoterapeutką, ale też córką "tego" Stanisława Barei. Właśnie ukazała się jej książka "Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy" w której – sięgając po niepublikowane fragmenty rodzinnych pamiętników i prywatne listy – ukazuje rodzinne życie "od kuchni". I to także w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż było to miejsce, gdzie jej ojca można było spotkać najczęściej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM komedia KSIĄŻKA Stanisław Bareja wspomnienie Anna Popek Trójka

Zwycięska walka o Monte Cassino. Pamięć, którą trzeba zachować

Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym. W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker"  przyniosła zwycięstwo po tygodniu. Miało ono miejsce 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Władysław Anders armia Andersa Monte Cassino Monte Casino Anna Maria Anders

Fundacja Polska360 dla uchodźców. Irena Biernacka: przebywają tam 32 osoby

- Uruchomiliśmy ośrodek dla uchodźców w Konstancinie, gdzie znajdował się zaniedbany sierociniec, który wyremontowaliśmy. Obecnie przebywają w nim 32 osoby - kobiety wraz z dziećmi, którzy przyjechali do nas ze wschodu Ukrainy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Biernacka, dyrektor Fundacji Polska360 i działaczka polonijna na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek uchodźcy Konstancin wojna na Ukrainie wojna 2022 kobieta Ukraina

Dzień Matki na Ukrainie: czas szczególny, chociaż dzisiaj smutny

W niedzielę wieczorem na antenie Jedynki na FB Polskiego Radia, na stronie www oraz na YT można było wysłuchać i obejrzeć koncert "Matki Matkom" zorganizowany z okazji przypadającego tego dnia na Ukrainie Dnia Matki. Honorowy patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęła pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda. Usłyszeliśmy m.in. Golec uOrkiestrę, Grzegorza Kupczyka, Dariusza Malejonka i Barbarę Gąsienicę-Giewont.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ukraina Anna Popek Trójka

18 lat w Unii Europejskiej i Rembrandt w Łazienkach Królewskich

W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie trwa szereg wydarzeń inaugurujących maj. Z okazji osiemnastej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w ogrodach trwa Piknik Europejski. To jednak nie koniec atrakcji. Muzeum zadbało o wydarzenia związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dniem Flagi. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA SZTUKA malarstwo holenderskie Rembrandt Łazienki Królewskie