Polskie Radio
Section05
Anna Popek

500 eksponatów i co najmniej 500 niezwykłych historii: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski już działa, a trzydniowy Festiwal Otwarcia i związane z nim atrakcje, m.in. koncert sanah, przyciągnęły tysiące ludzi. Dr Michał Przeperski, rzecznik MHP, w rozmowie z Anną Popek opowiada nie tylko o samym muzeum i jego niezwykłej kolekcji, ale także o miejscu, gdzie ono powstało.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski wystawa cytadela warszawska Anna Popek historia Polski

Przed nami XV Festiwal Filmowy NNW. Na co warto zwrócić uwagę?

– Festiwal zrodził się z idei bycia pomostem dla różnych środowisk filmowych zajmujących się polskimi drogami do wolności. Ciągle obserwuję, co się w branży filmowej dzieje, i stwierdziłem – patrząc na inne festiwale, zwłaszcza w Cannes w tym roku – jak prężnym wydarzeniem jest market filmowy i jak potrzebny jest on w Polsce – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, opowiadając o festiwalowych nowościach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek

"Piaśnica – kultura miejsca": zetknięcie z kulturą i historią w duchu nauki

Projekt "Piaśnica – kultura miejsca" polega na organizacji cyklu interdyscyplinarnych zdarzeń łączących różne dziedziny sztuki, związanych z kulturą Piaśnicy i determinującą tę kulturę Zbrodnią Piaśnicką. Jest to jedna z inicjatyw organizowanych przez Fundację im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka, podejmujących działania z zakresu kultury, nauki i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek edukacja

Wystawa, która aktywizuje i uczy: "Kopernik – Konstelacje"

Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do obejrzenia instalacji plenerowej pt. "Kopernik – Konstelacje". Ekspozycja opowiada o życiu i dokonaniach wielkiego polskiego astronoma, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię" i zapisał się w historii światowej nauki. Interaktywna rzeźba miejska oferuje przestrzenne doświadczenie dla zwiedzających, a zlokalizowana jest przed galerią Kordegarda, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. O wystawie w Programie 3 Polskiego Radia opowiedziała Joanna Bancerowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Narodowe Centrum Kultury Mikołaj Kopernik Anna Popek

Istebna. Jedyna taka wieś w Polsce

– Istebna leży na południu województwa śląskiego. Jesteśmy zlokalizowani w powiecie cieszyńskim i sąsiadujemy z dwoma państwami. Trójstyk to właśnie miejsce styku trzech granic: Polski, Słowacji i Czech. Jesteśmy kojarzeni jako Trójwieś Beskidzka, bo w skład gminy Istebna wchodzą trzy miejscowości: Istebna, Jaworzynka i Koniaków – opowiada wójt Istebnej Łucja Michałek. Miejscowość położona jest najwyżej w województwie śląskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek góry

"Moje Taterki" i muzyczna niespodzianka. Basia Giewont zdradza artystyczne plany

Basia Giewont w swoich utworach przedstawia unikatowe połączenie muzyki ludowej i elektroniki. Obecnie artystka pracuje nad nowym albumem, jednak w sierpniu możemy się spodziewać muzycznej niespodzianki jej autorstwa. – Niespodzianka będzie zawarta na płycie, ale będzie to ukłon dla słuchaczy. To cover bardzo znanego, folkowego utworu – zdradza wokalistka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Basia Giewont muzyka ludowa MUZYKA muzyka elektroniczna