Polskie tynki i farby zadbają o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 07:00
Hasło "Niech się mury pną do góry!" nigdy nie straciło na aktualności, szczególnie w Polsce, gdzie wciąż mamy duży deficyt mieszkań. Jednak w obecnych czasach nie wystarczy budować, należy jeszcze to robić z dbałością o środowisko, ekologicznie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Oleksandr Berezko

plastik talerz jednorazowy kobieta zniszczenie ekologia 1200 free.jpg
Polskie naczynia z otrębów to przyszłość

W zakresie ekobudownictwa wciąż są testowane nowe pomysły: m.in. przyjazne dla środowiska materiały, wydajniejsza izolacja termiczna, sposoby na odzyskiwanie wody. Pojawiły się też "produkty aktywne": np. płyty chodnikowe oczyszczające powietrze. Teraz podobną funkcję mogą spełniać tynki i farby. A to dzięki zjawisku fotokatalizacji.


Posłuchaj
01:22 TROJKA Pora na Trojke 2021_02_19.mp3 Materiały budowlane, które oczyszczają powietrze (Pora na Trójkę)

– Fotoaktywne gipsy i cementy są w stanie usuwać z wody i powietrza niebezpieczne związki organiczne czy tlenki azotu: rozkładają je pod wpływem promieniowania. Najlepiej, aby to było promieniowanie widzialne, czyli światło – tłumaczy dr hab. inż. Magdalena Janus.

Są już w sprzedaży fotoaktywne cementy, tynki i farby, jednak ich cena jest stosunkowo wysoka. Pani inżynier pracuje nad technologią pozwalającą uzyskiwać cement o porównywalnych parametrach, ale zdecydowanie tańszy. Jak zapowiada, na rynku powinien się pojawić już w przyszłym roku.

Chodnik, który oczyszcza powietrze/YouTube Biogospodarka RDI2Club


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 6.49

pr

Czytaj także

Wydrukowany dom

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 12:20
W podwarszawskich Otrębusach znajduje się pierwszy w Polsce dom wydrukowany w całości na drukarce 3D. Chociaż jest bardzo, bardzo mały – ma tylko 7 metrów kwadratowych powierzchni – to jego powstanie jest milowym krokiem dla przyszłości budownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukając (eko)rozwiązań. Buty ze skórek od jabłek i jadalne miseczki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 13:57
– Dużo ludzi nas pyta, czy nasze buty można zjeść. Klienci podchodzą też do nich i je wąchają – śmieje się Sebastian Szypuła z firmy Bohema Clothing.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe nadawanie to przyszłość radia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:24
Pierwszy w Polsce nadajnik DAB został uruchomiony w drugiej połowie lat 90. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a ich odbiór sięgał 50 kilometrów. Dziś Polskie Radio, jako prekursor nadawania w sygnale cyfrowym w naszym kraju, obejmuje nim kolejne aglomeracje. – Tylko przed nowoczesnymi nadawcami, którzy produkują wysokiej jakości treść – słuchowiska, audycje, koncerty – jest przyszłość na rynku – powiedział w Trójce dyrektor biura programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński.
rozwiń zwiń