Polskie Radio
Section05
Mateusz Drozda

"Wielkiego kryzysu nie będzie". Anna Sarzyńska o sprzeciwie Porozumienia ws. mandatów karnych

- Nie dziwi mnie specjalnie stanowisko Jarosława Gowina i jego ugrupowania, które broni tych wartości bardziej liberalnych, jest tym skrzydłem bardziej centrowym w Zjednoczonej Prawicy. Jest to jakaś burza w szklance wody, ja myślę, że tu jakiegoś wielkiego kryzysu wokół tego nie będzie - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka TVP Anna Sarzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda POLSKA polityka PiS Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica

Pandemia i wybory w Izraelu. Dr Agnieszka Bryc: to korzystne dla premiera Netanjahu

- W Izraelu sprzęgły się ze sobą ważne wydarzenia. Po pierwsze pandemia. Wbrew temu, co słyszymy Izrael zwyżkuje, jeśli chodzi o zachorowania. Cały czas jest lockdown. Kryzys pandemiczny trwa, mimo ogromnego sukcesów ze szczepionką - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio ŚWIAT Mateusz Drozda Agnieszka Bryc Izrael Benjamin Netanjahu pandemia COVID-19 Bliski Wschód koronawirus

Problem depresji narasta w pandemii. Ekspert: ludzie są psychicznie wyczerpani

- Światowa Organizacja Zdrowia wskazywała, że gdzieś za 10 lat możemy mieć depresję jako już tę czołową chorobę, z którą zmaga się ludzkość. Ja myślę, że to nie jest kwestia 10 lat, ale kilku lat najdalej, a być może nawet tego roku - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze depresji". Gościem audycji był także aktor Piotr Zelt, od lat zmagający się z depresją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda depresja społeczeństwo pandemia Koronawirus w Polsce zdrowie choroba piotr zelt WHO Światowa Organizacja Zdrowia POLSKA

"Przed rządem dużo pracy ws. informacji". Karol Gac o szczepionce na COVID-19

- Duża praca informacyjna nie tylko przed rządem, ale też przed klasą polityczną, także przed mediami, aby informować przede wszystkim. Bo to będzie decyzja każdego z nas indywidualnie, czy się zaszczepi, czy nie. Myślę, że jest wiele wątpliwości, które należy rozwiać - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta DoRzeczy.pl Karol Gac.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Karol Gac POLSKA społeczeństwo pandemia szczepionka szczepienia koronawirus Koronawirus w Polsce

Agnieszka Cubała: spojrzeć na Powstanie Warszawskie inaczej

- Na Powstanie Warszawskie prawie zawsze patrzymy przez pryzmat albo walki, albo polityki, albo legendy Powstania, albo jakichś dramatów. Natomiast okazało się, że ta miłość była bardzo ważna podczas Powstania - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Cubała, autorka książki "Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości". Gościem audycji był także Łukasz Lewandowski, aktor występujący w spektaklu opartym na książce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA miłość Powstanie Warszawskie Mateusz Drozda Polskie Radio 24 KULTURA TEATR spektakl

Sylwester w pandemii. Dobra wiadomość dla zwierzaków

Zbliża się Sylwester, w związku z tym w całej Polsce odbywać się będzie wiele zabaw sylwestrowych. W tym roku będzie jednak inaczej. Rząd zachęca, by tego wieczora nie przemieszczać się, nie spotykać tłumnie i nie wychodzić na zewnątrz. Czy to oznacza, że w tym roku zwierzęta nie będą przeżywać corocznego dramatu związanego z fajerwerkami?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda zwierzęta sylwester Nowy Rok pandemia

Jak wyglądają obchody Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej?

- Pierwszy raz obchodziłem Boże Narodzenie w Ziemi Świętej w 1979 roku. Pamiętam, że oprócz wielkiego wzruszenia i świadomości, że jestem w miejscu narodzenia Jezusa, utkwiło mi w pamięci także uczucie ogromnego zimna. Sprawowałem wtedy mszę świętą około północy na Polu Pasterzy - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Boże Narodzenie Betlejem Jerozolima

Nowa mutacja koronawirusa. Dr Bonikowska: UE, bogatsza o doświadczenia, chce skoordynować działania

- Unijni urzędnicy nie chcą powtórki z marca, gdy każdy kraj samodzielnie podejmował decyzje, co zaowocowało wprowadzaniem restrykcji w sposób nieskoordynowany. Komisja Europejska będzie starała się przekonać państwa członkowskie, że opłaca się działać razem - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Mateusz Drozda Unia Europejska koronawirus pandemia COVID-19

Wybory prezydenckie w USA. Czy Donald Trump ma jeszcze szansę na zmianę wyniku?

- Sztab Donalda Trumpa teoretycznie upatruje szansy na jakąś zmianę w posiedzeniu obu izb Kongresu, które odbędzie się 6 stycznia. Jednak są to raczej zapowiedzi polityczne odnoszące się do bazy republikańskiej, do jej mobilizacji w kontekście wyborczej dogrywki w Georgii, gdzie będzie ważyła się większość w Senacie - powiedział amerykanista Marek Kawa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Mateusz Drozda USA Joe Biden Donald Trump Ameryka Północna wybory prezydenckie w USA wybory w USA

"Był aktorskim brylantem". Wspominamy Piotra Machalicę

W wieku 65 lat zmarł Piotr Machalica, popularny aktor teatralny, filmowy i radiowy oraz mistrz piosenki. - Był niesamowicie wiarygodny. Miał taką charyzmę, że od razu wierzyło się we wszystko, co robił i mówił - mówi o nim reżyser Jacek Bromski. Jak Piotra Machalicę wspominają Janusz Kukuła i Wojciech Malajkat?
Zobacz więcej na temat:  aktor Piotr Machalica odeszli 2020 Mateusz Drozda Dorota Kołodziejczyk Jacek Bromski Janusz Kukuła Wojciech Malajkat

Sprawa Białorusi staje się coraz bardziej zapomniana? Dr Bryc: niestety mogę się podpisać pod takim stwierdzeniem

- Nie widzę specjalnej woli wśród państw Europy zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych, by zainteresować się przemianami na Białorusi, wesprzeć tamtejszą opozycję i doprowadzić przynajmniej do powtórzenia wyborów - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Agnieszka Bryc Białoruś Rosja Europa Wschodnia