Ludzie Polskiego Radia
Section06

Wojciech Cegielski

Redaktor

Korespondent zagraniczny Polskiego Radia. Specjalista od konfliktów zbrojnych i polityki międzynarodowej, w szczególności Bliskiego Wschodu, USA i NATO. Wielokrotny wysłannik Polskiego Radia do USA, Afganistanu, Iraku, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Autor podcastu "Świat" o tematyce międzynarodowej.

ZOBACZ podcast "Świat" na YouTube


ZOBACZ konto na Twitterze


Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował także na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA. Stypendysta prestiżowego International Visitor Leadership Program rządu Stanów Zjednoczonych. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego oraz SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.


Z Polskim Radiem związany od 1999 roku, najpierw jako dziennikarz Polskiego Radia w Krakowie, a obecnie Informacyjnej Agencji Radiowej. Przygotowuje również materiały na anteny Jedynki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia 24. Jest autorem podcastu "Świat" o tematyce międzynarodowej.

 

Wielokrotnie relacjonował wojnę w Afganistanie, wojny w Strefie Gazy (2012 i 2014). Oglądał z bliska wszystkie amerykańskie wybory prezydenckie od 2008 roku, wygrane zarówno przez Baracka Obamę, Donalda Trumpa jak i Joe Bidena. Relacjonował śmierć i pogrzeb Jana Pawła II oraz konklawe w 2005 roku oraz papieskie pielgrzymki do Polski, Niemiec, Czech, Jordanii, Izraela i USA. Ma na koncie wywiady z ważnymi dowódcami talibów w Afganistanie, w tym rozmowę z mułłą Husseinem Gulla, jednym z dowódców w prowincji Helmand. Przeprowadził też wywiad z przywódczynią opozycji w Birmie, laureatką Pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi.

 

Uwielbia latanie, rodzinne miasto Bielsko-Białą, telewizyjne produkcje Michaela Palina, gotowanie, a nade wszystko swoją żonę i dwójkę swoich dzieci.

Section07
Napisz do mnie

..