Ludzie Polskiego Radia
Section06

Wojciech Cegielski

Redaktor

Reporter. Korespondent zagraniczny Polskiego Radia. Specjalista od konfliktów zbrojnych i polityki międzynarodowej, w szczególności Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych i NATO. Wielokrotny wysłannik Polskiego Radia do Afganistanu, Iraku, Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, ma za sobą także kursy dziennikarskie na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA. Stypendysta prestiżowego International Visitor Leadership Program rządu Stanów Zjednoczonych. Wykładowca SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

 

Z Polskim Radiem związany od 1999 roku, najpierw jako dziennikarz Polskiego Radia w Krakowie, a obecnie Informacyjnej Agencji Radiowej. Przygotowuje również materiały na anteny Jedynki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia 24.

 

Relacjonował wojny w Strefie Gazy w 2012 i 2014 roku. Oglądał z bliska zwycięstwa Baracka Obamy w 2008 i 2012 roku i wybory do Kongresu USA w 2010 roku. Relacjonował śmierć i pogrzeb Jana Pawła II oraz konklawe w 2005 roku oraz papieskie pielgrzymki do Polski, Niemiec, Czech, Jordanii, Izraela i USA. Ma na koncie wywiady z ważnymi dowódcami talibów w Afganistanie, w tym rozmowę z mułłą Husseinem Gulla, jednym z dowódców w prowincji Helmand. Przeprowadził też wywiad z przywódczynią opozycji w Birmie, laureatką Pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi.

 

Miłośnik latania, rodzinnego miasta Bielska-Białej, telewizyjnych produkcji Michaela Palina i Jona Stewarta oraz książek Amosa Oza i Amina Maaloufa.

Section07
Napisz do mnie