Muzeum, w którym historia ożywa

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 11:22
Muzeum w Nowej Hucie to instytucja niezwykła. Eksponaty przynoszą tu bowiem ludzie. Od dokumentów internowania po pralki "Franie". Z tych przedmiotów powstanie kiedyś wystawa, która będzie wierną kopią życia w czasie PRL.
Audio

Muzeum PRL w Nowej Hucie to oddział Muzeum Historii Polski, które, jak opowiada w Czwórce Marek Stremecki, istnieje już od sześciu lat. – Muzeum PRL działa od 3 lat w budynku kina Światowid, które było swego czasu kultowe w tym miescie – opowiada gość Czwórki. – A sam gmach stoi od lat 50. Jest piękny, wielki i socrealistyczny.

Na razie w Muzeum PRL organizowane są jedynie wystawy czasowe. Dotychczas odbyły się trzy, a czwarta własnie trwa. – Nie ma na razie stałej ekspozycji, bo nie mamy zaaranżowanego samego budynku – tłumaczy Stremecki. – Gmach czeka bowiem remont, musi też przejść specjalną adaptację.

fot.
fot. Bartosz Bajerski

Jak opowiada gość Czwórki, na brak eksponatow muzeum narzekać nie może. Dostarczają je bowiem… zwykli mieszkańcy. – Mamy mnóstwo pralek "Frani", telewizory "Turkusy", maszyny do pisania, oraz poważniejsze przedmioty, związane z konkretnymi osobami – opowiada Stremecki i wspomina, że tablicę z napisem "Ul. Feliksa Dzierżyńskiego" z Bydgoszczy przywiózł sam minister Sikorski. – Tą tablicę podobno własnoręcznie z żoną zdejmowali!

W muzeum zobaczyć można także maszynę do pisania poety Zbigniewa Herberta. – Dokumenty internowania, odznaczenia i wiele innych eksponatów – dodaje Stremecki. – W tym muzeum nie będzie gadżetów, ono ma bowiem opowiadać historię.

 Więcej na temat muzeum PRL dowiesz się, słuchając całej rozmowy z gościem "Poranka".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Bydgoszcz historia Polski
Czytaj także

Dyskusja o peerelowskich służbach specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 07:00
Sławomir Cenckiewicz i Zbigniew Siemiątkowski będą dyskutowali o swoich najnowszych książkach poświęconych komunistycznym służbom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia życia Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:00
- Moim obowiązkiem jest nie lenić się, tylko jak najwięcej przekazać, także za pomocą słowa pisanego - mówił w Jedynce jubilat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie rozliczenie z komunizmem. USA komentują

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 21:40
Dziennik „New York Times” obszernie analizuje proces rozliczania się krajów Europy Wschodniej i Środkowej ze swoją komunistyczną przeszłością.
rozwiń zwiń