Piotr Fijas kończy 52 lata

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2010 08:23
Sportowy Kalendarz Biograficzny Radia Euro - 27 czerwca 2010

27 czerwca 1958 roku urodził się Piotr Fijas, polski skoczek narciarski, którego największym osiągnięciem było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w Planicy w 1979.

Na tej samej skoczni 8 lat później ustanowił rekord świata w długości skoku – 194 m, który  nie został pobity przez następne 7 lat. Trzykrotny olimpijczyk - najlepszym jego wynikiem na igrzyskach było 7. miejsce na skoczni normalnej w Sarajewie.

W Turnieju Czterech Skoczni czterokrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej.

Karierę skoczka zakończył po igrzyskach w Calgary. Dziesięciokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata, zwyciężając w trzech konkursach, co daje mu drugie miejsce w historii występów polskich skoczków w Pucharze Świata, tuż za Adamem Małyszem. 13-krotnie był mistrzem kraju.

Po zakończeniu kariery został trenerem, współpracował m.in. ze szkoleniowcami kadry młodzieżowej oraz trenerami kadry A.

Jest cenionym szkoleniowcem i sportowcem zwłaszcza w rodzimym okręgu beskidzkim, czego dowodem było powierzenie mu zapalenia znicza podczas ceremonii otwarcia IX Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży "Śląsk-Beskidy 2009".

1958 - urodził się Piotr Fijas, polski skoczek narciarski i trener skoków

1864 - urodził się Milton Work, amerykański brydżysta
1944 – urodził się Patrick Sercu, belgijski kolarz
1948 - urodził się Gari Napalkow, radziecki skoczek narciarski
1958 - urodził się Janusz Krupiński, polski piłkarz (zm. 2009)
1960 – urodził się Craig Hodges, amerykański koszykarz
1969 – urodził się Wiktor Pietrenko, ukrainski łyżwiarz figurowy
1970 - urodziła się Régine Cavagnoud, francuska alpejka (zm. 2001)
1977 - urodził się Raúl, hiszpański piłkarz
1977 – urodził się Arkadiusz Radomski, polski piłkarz
1984 - urodził się Gökhan Inler, szwajcarski piłkarz pochodzenia tureckiego
1985 - urodziła się Swietłana Kuzniecowa, rosyjska tenisistka
1985 - urodził się Nico Rosberg, niemiecki kierowca wyścigowy Formuły 1
1989 - urodziła się Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa, mistrzyni paraolimpijska

Listę pozostałych sportowych jubilatów można znaleźć w Sportowym Kalendarzu Biograficznym Radia Euro

Skoki: Anders Jacobsen wygrał, Małysz 6.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2010 16:03
Anders Jacobsen wygrał konkurs lotów narciarskich w niemieckim Oberstdorfie. Norweg okazał się lepszy od Słoweńca Roberta Kranjca oraz swojego rodaka Johana Remena Evensena.

Amman oddał skoki na 139,5 i 135 metrów, czym zdeklasował rywali. Najlepszy z Polaków Łukasz Rutkowski był 13.

Gregor Schlierenzauer wygrał konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich, który odbywa się na mamuciej skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf.

Sportowy Kalendarz Biograficzny Radia Euro - 14. lipca 2010.