Czwórka

Na Jarocinie wszystko było wolno

15.07.2012 11:00
Uczestnicy dawnego Jarocina mówili, że panowała tam atmosfera ogólnej przyjaźni. Mieszkańcy miasteczka narzekali na "obdartych" gości, którzy jedzą sałatę rękami. Jak to się stało, że mówimy o dawnym i nowym Jarocinie?
Posłuchaj
13'46 Grzegorzem Witkowskim autorem książki "Grunt to Bunt. Rozmowy o Jarocinie" opowiada o dawnym festiwalu
04'18 Narodziny punkrocka - Martyna Ogonek
04'03 Jarocin dziś - kto wystąpi w tym roku - materiał Bartka Wasilewskiego
więcej

Jarocin to jeden z najbardziej kultowych festiwali muzyki rockowej. Jak mówi Walter Chełstowski, jeden z organizatorów: na Jarocinie wszystko było wolno. Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji odbył się w dniach 6-8 czerwca 1980 roku.

W Jarocinie zebrały się wszystkie nurty polskiej kontrkultury. Niektórzy mieszkańcy miasteczka narzekali na "obdartych" gości, inni udzielali im gościny w swych ogródkach, częstowali, służyli pomocą.  Grzegorz Witkowski autor książki "Grunt to Bunt. Rozmowy o Jarocinie" przypuszcza, że negatywne wypowiedzi mieszkańcach o festiwalowej młodzieży mogły być wywołane i odpowiednio zmontowane. - Jarocin, przez wiele lat, był postrzegany negatywnie w prasie, radiu i telewizji - mówi Grzegorz Witkowski. - Oczywiście w Jarocinie ci punkowcy, hipisi mogli, na początku przynajmniej robić wrażenie negatywne. Myślę, że w innych miastach mogli być gorzej przyjęci, przecież w Jarocinie od 1970 roku odbywał się Rytm Młodych. Ci ludzie byli przyzwyczajeni do odmieńców.

Organizatorzy przyznają, że podczas festiwalu nie było powodów do stosowania przemocy wobec młodzieży bawiącej się na festiwalu.

- Źle na Jarocinie zaczęło się dziać po '89 roku. Nikt z moich rozmówców nie potrafi powiedzieć dlaczego pojawiło się tyle bójek, tyle zadym, a wcześniej było spokojnie - mówi Witkowski. - Ludzie tam jeździli by spędzić dobrze czas, razem. Do tego dochodziła muzyka, jako pewien pretekst. Takiej muzyki też nie było wtedy w radiu i telewizji. Ludzie przyjeżdżali z magnetofonami kasetowymi i nagrywali - opowiada.

W lipcu do księgarń trafi drugi tom książki Grzegorza Witkowskiego "Grunt to Bunt. Rozmowy o Jarocinie", autor zapowiada, że to jeszcze nie koniec. 

Wysłuchaj załączonej audycji "Ściąga z Popkultury” i dowiedz się więcej o dawnym Jarocinie i książce Grzegorza Witkowskiego.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Martyny Ogonek o narodzinach punkrocka i Bartka Wasilewskiego o Jarocinie dziś.

(pj)

Prowadząca

Prowadząca "Ściągę z Popkultury" - Ewelina Grygiel i wydawca - Justyna Dżbik.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Łagodna Pianka zagrała w Czwórce. Zobacz wideo!

W "Ministerstwie Dźwięku" wystąpił zespół Łagodna Pianka. Posłuchajcie jak brzmi grupa obecnie uważana za jeden z najlepszych polskich zespołów bez wydanej płyty.
Posłuchaj
47'18 Łagodna Pianka - koncert w "Ministerstwie Dźwięku"
więcej
Obejrzyj
Łagodna Pianka - koncert w Ministerstwie Dźwięku

Nazywają się Łagodna Pianka, pochodzą z Podkarpacia i reprezentują zupełnie nowe pokolenie na krajowej scenie muzycznej. Nie mają na koncie jeszcze ani jednego singla, ale sam ich koncertowy potencjał wystarczył, by z powodzeniem zagrali już przed gwiazdami juwenaliów krakowskich, na antenie TVP2, a teraz zagrali koncert w Czwórce.

Na muzykę Łagodnej Pianki składają się: ujmujące melodie, bezpretensjonalne teksty i charakterystyczna barwa wokalisty.
Zespół nagrywa obecnie swój debiutancki materiał. Jego producentem został Jacek Szabrański (The Car Is On Fire), a pośród realizatorów znalazły się tak uznane postaci jak Maciej Cieślak (Ścianka).

Skład:
Piotr Jabłoński – wokal, gitara elektryczna, teksty
Andrzej Jabłoński – gitara basowa
Marcin Dyło – klawisze
Arkadiusz Łyszczak – perkusja.

Koncert poprowadził Łukasz Halicki. Zapraszamy na "Ministerstwo Dźwięku" w każdą sobotę od godziny 18.

Czytaj także

Pezet: myślałem, że nie dokończę tego koncertu

Pezet i Małolat opowiedzieli w Czwórce o kulisach nagrania i wydania albumu "Live In 1500m2", na którym znalazły się koncertowe wersje piosenek z bestsellerowego albumu "Dziś w moim mieście".
Posłuchaj
07'30 Pezet i Małolat o płycie Live In "1500m2"
więcej

Kiedy 1 października 2010 roku płyta Pezeta i Małolata "Dziś w moim mieście" trafiła w ręce słuchaczy opinie na jej temat były podzielone. Dziś po sprzedaniu ponad 15 000 egzemplarzy i zagraniu ponad 100 koncertów wydawnictwo to na stałe wpisało się w historię polskiego hip-hopu.

Płyta ta stała się materiałem wyjściowym do nagrania dwupłytowego albumu "Live In 1500m2" złożonego z koncertowych wykonań piosenek z krążka "Dziś w moim mieście".

– Pomysł wziął się z tego, że Molesta miała płytę live i dostaliśmy podobną propozycję na nagranie płyty od Fonografiki - opowiadali w audycji "Cztery:gramy!" muzycy. - Mieliśmy to zrobić w Fonobarze, ale tam padł prąd, zdecydowaliśmy się więc na klub 1500m2.

Koncert nie obył się bez problemów, gdyż w trakcie występu Pezet, w wypełnionym po brzegi klubie poczuł się bardzo źle. - Dawałem chłopakom sygnały, że chyba będziemy musieli skończyć granie, ale udało się dokończyć - wspominał.

Na płytę weszło 14 utworów, w tym takie klasyki jak "Re-fleksje", "Ukryty w mieście krzyk" czy "Noc i dzień". Koncert w klubie 1500m2 został w całości zagrany na żywych instrumentach – klasyczne kawałki zostały wykonane w nowych aranżacjach: na perkusji, gitarze i klawiszach. Materiał z tego wydarzenia zarejestrowany został zarówno na potrzeby płyty audio jak i płyty DVD zawierającej oprócz fragmentów koncertu osobisty wywiad z artystami.

Więcej na temat albumu "Live In 1500m2" dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Czwórka dvd muzyka pezet

Czytaj także

Bueno Bros: bracia stworzeni dla muzyki

W czwartkowym "DJ Paśmie" gościem był Michał Trzciński, czyli połowa duetu Bueno Bros.
Posłuchaj
09'50 Rozmowa w Czwórce
więcej
Obejrzyj
Rozmowa w Czwórce

Duet Bueno Bros, tworzą dwaj bracia: Michał, DJ radiowy i Marcin, producent muzyczny. Sami o sobie piszą, że zostali "stworzeni do muzyki, tworzący muzykę i muzycznie oddani różnym formom tworzenia. Od lat niezmiennie. Zmienność wykazywały płynnie tylko radiostacje, inspiracje i digitalizacje".

W 2009 Bueno Bros rozpoczęli kooperację z zespołem Hey. Jej owocem był dwupłytowy album "RE-MURPED" z ich udziałem.

Na imponującej propozycji zarówno dla fanów Heya jak i miłośników muzyki elektronicznej i klubowej, znalazlo się 5 utworow znanych z krążka "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" zremixowanych przez Bueno Bros, obok propozycji artystow takich jak Smolik, Plastic, Papilot czy Agim.

Michał, który zagościł w Czwórce, wrócił niedawno, po 7 latach, do kraju z Londynu. – Powiem kontrowersyjnie, że po tylu latach Londyn stał się już nudny – opowiada w Czwórce muzyk. – Bo jest nudny. 
Choć płyty wydają na razie tylko w Polsce ich pomysł na siebie można określić w skrócie: "going forward". Ich priorytetem jest póki co - podbicie kraju nad Wisłą. - To po prostu tak wychodzi - opowiada Michał. Jesteśmy stąd, tu zaczynaliśmy pracę. Poza tym, tu jest nam łatwiej.

/

Niebawem Bracia Bueno zagrają na festiwalu  " Tatarak" w Ostrowie Wielkopolskim. Czwórka objęła patronat nad tą imprezą.

Bueno Bros będzie można także usłyszeć na tegorocznym Audioriver .

Dowiedz się m.in. czym zajmują się bracia poza tworzeniem muzyki, jakich mają idoli i do czego mają talent. Posłuchaj nagrań ze studia - Bueno Bros w czwórkowym " DJ Paśmie ".

Czytaj także

"Red Hot Chili Peppers. Kalifornizacja"

Polecamy kompletną biografię zespołu Red Hot Chili Peppers autorstwa Bartka Koziczyńskiego!
Posłuchaj
11'13 Bartek Koziczyński o książce o Red Hot Chili Peppers
więcej
Obejrzyj
Bartek Koziczyński o książce o Red Hot Chili Peppers

"Kalifornizacja” to kompletna biografia zespołu Red Hot Chili Peppers. Obejmuje 30 lat burzliwej kariery zespołu – od "skarpetkowych” początków po najnowszy album "I’m With You". Fakty, ciekawostki, analiza zawartości płyt... Książka powstała w rezultacie bezpośrednich rozmów z muzykami, obserwowania ich koncertów i przekopania ton archiwów.

Autorem książki jest dziennikarz muzyczny Czwórki – prowadzący wtorkowe "Dj Pasmo" – Bartek Koziczyński. - Jest to uaktaulaniona reedycja wydanej przed dekadą pozycji traktującej o zespole. Teoretycznie to ta sama książka, którą napisałem w 2002 roku. Tamta była jednak młodzieńczym dziełem. Teraz popracowałem nad stylem. Poza tym przez ostatnie 10 lat dużo się działo w zespole, więc było o czym pisać – wyjaśnia Koziczyński.

Zdaniem autora najpopularniejsza obecnie gitarowa grupa z Los Angeles zmierza w kierunku statusu, jaki dziś mają świętujący 50-lecie swojego istnienia Rolling Stonesi. Red Hot Chili Peppers uosabiają bowiem tę samą rockową witalność oraz szaleństwo, co zespół Micka Jaggera i Keitha Richardsa.

Książka autorstwa Bartka Koziczyńskiego ukazała się pod patronatem Czwórki. Jeżeli chcecie ją wygrać słuchajcie nas uważnie i zaglądajcie na naszą stronę internetową.

/


Czytaj także

30 lat festiwalu w Jarocinie. Zagra m.in. Kult

18.07.2012 08:14
Koncerty 27 kapel zawodowych i sześciu amatorskich, spotkania z artystami i autorami książek, pokazy filmów, otwarcie kilku wystaw przygotowano na rozpoczynający się w piątek "Jarocin-Festiwal 2012".
30 lat festiwalu w Jarocinie. Zagra m.in. Kult
Foto: youtube

Na początek  fani rocka usłyszą Katarzynę Nosowską, Buldoga, Set Your Goals. Zagrają także m.in. Biohazard, Paula i Karol, Dead on Time, Coma, Arka Noego, Luxtorpeda.

Jedyny koncert związany z obchodami trzydziestolecia swojego istnienia zagra w niedzielę Kult. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego lata nie tylko w Jarocinie, ale na całej polskiej mapie festiwalowej - zapowiada poznańska agencja artystyczna Go Ahead, organizator imprezy.

 

Wystąpi też Jello Biafra z grupą punkową grupą The Guantanamo School Of Medicine. Będzie to jedyny koncert Amerykanów w Europie. Na swoim profilu facebookowym Biafra zapowiedział, że będzie to też pierwsza i jedyna w najbliższej przyszłości okazja, by usłyszeć na żywo nowe, przygotowane z myślą o kolejnym albumie, utwory  formacji.

Oprócz muzyki, goście będą mogli też wziąć udział m.in. w odsłonięciu gabloty z Obrazami Przechodnimi prof. Piotra C. Kowalskiego, otwarciu wystawy zdjęć Krzysztofa Skorego, spotkaniu z autorem książki "Grunt to bunt '2" Grzegorzem K. Witkowskim i jego gośćmi, otwarciu wystawy zdjęć z ostatnich kilku edycji festiwalu. Przez cały czas trwania rockowiska będzie czynna wystawa plenerowa "30 lat jarocińskiego festiwalu".

Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Zobacz także tu>>>

W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych. Na scenie pojawili się wtedy m.in. Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski z Republiką, Armia, TSA, Dżem. Pod taką nazwą festiwal przetrwał do 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę wznowiono dopiero w 2005 r.

tj