Czym jest "czarna lista" linii lotniczych?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 10:00
Większość pasażerów przy wyborze przewoźnika sugeruje się ceną biletów, a nie opinią na ich temat. Co kilka miesięcy aktualizowana jest "czarna lista” towarzystw lotniczych. Obecnie zawiera ona aż 296 przewoźników, którzy według Unii Europejskiej są niebezpieczni. W związku z tym nie mogą latać na jej terenie.
Audio
  • Na unijnej "czarnej liście” towarzystw lotniczych obecnie znajduje się aż 296 przewoźników (Czwórka/Europejski Lunch)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- "Czarna lista” dotyczy przewoźników, którzy nie mogą wykonywać operacji lotniczych na obszarze Unii Europejskiej - mówi Krzysztof Moczulski z serwisu Lotnictwo.net.pl i dodaje: - Głównymi czynnikami, którymi kierują się urzędnicy tworząc tę listę, to utrzymanie floty danej firmy, odpowiednie przestrzeganie procedur serwisowych w samolotach, a także jakość szkolenia personelu lotniczego.

Czytaj także: Co sprawia, że samolot utrzymuje się w powietrzu?<<<

Ekspert zapewnia, że bezpieczeństwo lotnicze nie ma rozróżnienia na tanie i tradycyjne linie. - Żeby dostać certyfikat przewoźnika lotniczego i móc latać na europejskim niebie, trzeba spełnić warunki bezpieczeństwa. Proces certyfikacji oraz nadzoru nad prawidłową eksploatacją samolotów jest bardzo szczegółowy. Jeżeli przewoźnik został zarejestrowany w Unii Europejskiej, to możemy mieć pewność, że lecimy bezpiecznym samolotem - wyjaśnia Krzysztof Moczulski.

Aby dowiedzieć się więcej o "czarnej liście" towarzystw lotniczych oraz w jakich sytuacjach pasażer może ubiegać sie o odszkodowanie od przewoźnika, wysłuchaj całej rozmowy z audycji "Europejski Lunch".

bc, ac

Czytaj także

Przyszłościowa europeistyka

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:30
Europeistyka to interdyscyplinarny kierunek studiów, na którym każdy znajdzie coś dla siebie - od kultury, po prawo, ekonomię i politykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Europarlamencie przybyło kobiet

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:00
W krajach Unii Europejskiej kobiety stanowią 51 procent ogólnej populacji. Do takiego wyniku daleko jeszcze podziałowi miejsc w Parlamencie Europejskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samolotowy "koc szczęścia" wymaga dopracowania

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 14:00
Brytyjskie linie lotnicze chcą poprawić komfort pasażerów za sprawą specjalnego urządzenia, o roboczej nazwie "koc szczęścia". Idea zacna i godna pochwały, ale wykonanie nie jest jeszcze idealne.
rozwiń zwiń