Co sprawia, że samolot utrzymuje się w powietrzu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:00
Od niepamiętnych czasów ludzie marzyli o lataniu. Leonardo DaVinci, zainspirowany lotem ptaków, zaprojektował pierwszą lotnię. Dopiero na początku XX wieku dokonano pierwszego lotu samolotem z silnikiem spalinowym. Jak to się dzieje, że wzbijają się one w powietrze?
Audio
  • Co sprawia, że samolot utrzymuje się w powietrzu? (Czwórka/W cztery oczy)
Co sprawia, że samolot utrzymuje się w powietrzu?
Foto: Glow Images/East News

Samolot unosi się w przestworzach dzięki sile nośnej, którą zapewniają pracujący silnik oraz specjalnie wyprofilowane skrzydła.

- Maja one bardziej wypukły kształt na górze, niż na dole. Ze względu na różnicę wysklepienia, powietrze pokonuje dłuższą drogę ponad nim, niż pod. Cząsteczki powietrza, które rozdzielają się na krawędzi natarcia skrzydła, muszą się połączyć na krawędzi spływu. W związku z tym, prędkość opływu na górnej części skrzydła jest większa niż na dolnej, co powoduje powstanie tak zwanego podciśnienia nad skrzydłem i nadciśnienia pod nim - wyjaśnia Grzegorz Sobczak, redaktor naczelny magazynu "Lotnicza Polska".

Czytaj także: Samolotowy "koc szczęścia" wymaga dopracowania<<<

W efekcie podciśnienia, powietrze "zasysa" samolot ku górze, a towarzyszące nadciśnienie "wypycha" go od dołu. Nie możemy zapomnieć również o silniku, które zapewnia odpowiednią prędkość do wytworzenia niezbędnej siły nośnej. - Samolot ma coś takiego, jak prędkość minimalna, czyli taka, poniżej której nie jest w stanie utrzymać się w powietrzu - dodaje ekspert.

A co z tymi samolotami, które nie mają silników? Grzegorz Sobczak twierdzi, że latanie szybowcem można porównać do "ześlizgiwania się" w strugach powietrza. Konieczne jest wyniesienie go na pewną wysokość, aby mogł swobodnie opadać. Z tej szynności powstaje prędkość postępowa i siła nośna.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału Kamila Piechowskiego z audycji "W cztery oczy".

bc/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka samolot technologie
Czytaj także

Frania - babcia wszystkich pralek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 09:00
Gdyby przeprowadzono konkurs na najbardziej znane i popularne urządzenie AGD, kojarzące się z latami PRL, pralka "Frania" miałaby ogromną szansę na zwycięstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet pomaga zrealizować marzenia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 19:37
Coraz częściej ludzie chcący zrealizować swoje - wydawać by się mogło: nierealne - pomysły, sięgają po pomoc internautów z całego świata. Co zrobić, żeby nasz pomysł zainteresował innych i z jakiego serwisu najlepiej skorzystać? O tym rozmawiali Kuba Marcinowicz i Marcin Kubicki, redaktor naczelny "T3".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkolaser - postrach nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:00
Naukowcy z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej stworzyli alkolaser, czyli urządzenie, które dzięki wiązce laserowej jest w stanie z daleka sprawdzić, czy w samochodach unoszą się opary alkoholu.
rozwiń zwiń