Czym jest bezpieczeństwo energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 15:33
- Przyszłość należy do energetyki odnawialnej - mówiła Kamila Promińska, autorka książki traktującej m.in. o bezpieczeństwie energetycznym UE w zderzeniu z Rosją.
Audio
  • Kamila Promińska, ekspertka ds. bezpieczeństwa energetycznego o odnawialnych źródłach energii (Czwórka/Pani Tomu)
Prąd na słońce, czy to dobre rozwiązanie?
Prąd na słońce, czy to dobre rozwiązanie?

Wiatr, słońce, woda, biomasa - z tych źródeł można "czerpać prąd" garściami. Wciąż jednak kwestia energii odnawialnej budzi wiele kontrowersji, dzieli polityków i środowiska naukowe. Kamila Pronińska mówiła w Czwórce, że coraz większe znaczenie dla budowania stabilności i niezależności energetycznej państw ma poszukiwanie nowych sposobów jej pozyskiwania.

Do takich autorka książki "Bezpieczeństwo energetyczne w stosunkach UE-Rosja. Geopolityka i ekonomia surowców energetycznych" zalicza odnawialne źródła. - Największe gospodarki tj. Stany Zjednoczone, Chiny, UE, Niemcy inwestują w energetykę odnawialną - mówiła. Podkreśliła jednocześnie, że nie oznacza to, że Polska powinna zrezygnować z wydobywania węgla.

- Nie przeciwstawiałbym energetyki węglowej i odnawialnej, one mogą być kompatybilne - tłumaczyła. Ekspertka wskazywała też różnice w polityce bezpieczeństwa energetycznego Rosji i UE.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadziła: Iwona Wyciechowska

Gość: Kamila Pronińska, ekspertka ds. bezpieczeństwa energetycznego

Data emisji: 10.12.2014

Godzina emisji: 19.00

(pkur, ac)

Czytaj także

Plac zasilany zabawą?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 11:27
To możliwe! Grupa specjalistów i studentów chce stworzyć w Łodzi miejsce do zabawy zasilane w pełni energią odnawialną. Po więcej informacji zapraszamy do poniedziałkowego "Poranka OnLine".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:00
Już za 7 lat wszystkie powstające w Polsce budynki będą musiały być ekologiczne. Takie domy można jednak budować już dziś, korzystając z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energetyka w Polsce: węgiel, wiatraki, bez atomu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 22:22
Jak wynika z raportu URE, do 2028 r energetycy chcą oddać do eksploatacji ponad 18 gigawatów nowych mocy wytwórczych, w tym 7,5 obejmie technikę wiatrową.
rozwiń zwiń