Wulgaryzmy nie muszą być przekleństwem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 15:05
- W niektórych sytuacjach wulgaryzmy się przydają. Nawet ja, przyznam szczerze, czuję fizyczną ulgę, kiedy sobie przeklnę - mówiła w Czwórce vlogerka Paulina Mikula. Dlaczego jeszcze przeklinamy?
Audio
  • Przeklinać, czy nie przeklinać? Oto jest pytanie (Czwórka/Się mówi)
Czasem trudno się powstrzymać od przeklinania
Czasem trudno się powstrzymać od przeklinaniaFoto: Glow Images / East News

Naukowcy poprosili studentów, by ci zanurzyli rękę w lodowatej wodzie. Podczas pierwszej próby żacy mogli przeklinać, za drugim razem mieli używać słów, które nie są wulgarne. Okazało się, że dzięki przekleństwom byli oni w stanie wytrzymać ból o 50 procent dłużej. - Słowa mają wpływ na nasz nastrój i na to, co się dzieje w naszym organizmie. Psychika i fizyczność to są naczynia połączone - tłumaczyła wyniki brytyjskiego eksperymentu psycholog Emilia Szymanowicz.

Kiedy przeżywamy silne emocje, albo gdy odczuwamy ból, przeklinamy. Dzieje się tak - jak mówią rozmówczynie Piotra Firana - ponieważ wypowiadanie takich słów przynosi ulgę. - Problem jest wtedy, gdy ludzie używają wulgaryzmów jak normalnych słów - zauważyła vlogerka Paulina Mikula.

Goście Piotra Firana zastanawiali się w audycji, dlaczego młodzi ludzie często używają wulgaryzmów. Psycholog Emilia Szymanowicz mówiła też, jak "rzucanie mięsem" wpływa na nasz nastrój. Z kolei vlogerka Paulina Mikula tłumaczyła, jakie przekleństwa zatraciły swoją funkcję. Goście Czwórki starali się też nie używać brzydkich słów, co z uwagi na temat rozmowy wcale nie było proste. Jak sobie poradzili z takim wyzwaniem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał reporterski: Justyna Tylczyńska

Gość: Emilia Szymanowicz (psycholog), Paulina Mikula (vlogerka "Mówiąc inaczej")

Data emisji: 01.06.2016

Godzina emisji: 14.00

pkur/mp

Czytaj także

Inteligencja zależy od warunków środowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 20:00
Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że obecne młode pokolenie jest mniej inteligentne od tego starszego. Czy rośnie "pokolenie idiotów"? Jaki jest powód tego, że "głupiejemy"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poniżenie, wykluczenie, agresja. Tak dzieci niszczą dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 11:00
Przemoc w szkole może mieć różny charakter: słowny, fizyczny oraz cyfrowy. Jak wynika z badań, najbardziej krzywdząca jest ta ostatnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie Z - żyje w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 17:00
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Nie znają świata bez internetu i nowych technologii, a zamiast w berka, grają w gry komputerowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co po maturze? "Znajdź swoją pasję"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 15:00
Studia jako pięcioletni inkubator to wygodny pomysł. - Badania jednak pokazują, że najbardziej wygrani na rynku są ci, którzy ze swej pasji uczynili pracę - mówi dr Grzegorz Baczewski.
rozwiń zwiń