Arobal. Sumak i blekot w rysunku o krągłej kresce
Dorota Pasek i Dominika Kosowska-Janik z Muzeum Azji i Pacyfiku na antenie Czwórki przekonywały, że zabawa jest wpisana w naturę człowieka. O tym, w jaki sposób kształtowała się w różnych kulturach możemy przekonać się odwiedzając wystawę "Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji". - W muzeum stworzyliśmy przestrzeń, która angażuje widza. Dzięki niej może wziąć udział w grach z różnych zakątków świata. Nie jest jedynie biernym obserwatorem zebranych eksponatów - wyjaśniały.
Przedstawicielki muzeum przekonywały, że niezależnie od kontynentu i okresu, w jakim gra powstała będziemy w stanie zrozumieć i szybko nauczyć się jej zasad. - Przybliżamy zabawy pochodzące m.in. z Chin, Meksyku, Indii, Peru, ale także Indonezji, Sri Lanki, Tajlandii czy Wietnamu. Choć wywodzą się z różnych kręgów kulturowych tak naprawdę niewiele różnią od tych, które znamy z dzieciństwa - opowiadały.
Czym jest filipińskie Piko? Na czym polega "gra w woreczki"? Co wspólnego z francuskim dworem królewskim ma japońska gra kendama? M.in. o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Dorota Pasek i Dominika Kosowska-Janik z Muzeum Azji i Pacyfiku
Data emisji: 21.05.2018
Godzina emisji: 10.15
ac/kd