Polskie Radio
Section05
Kasia Dydo

"YYAA. Wojciech Bruszewski" - premiera na Millennium Docs Against Gravity

- Wojciech Bruszewski, to artysta nieco dzisiaj zapomniany, jednak głośny to buntownik w świecie filmu, współtwórca światowego nurtu wideo, badacz i eksperymentator sztuki - mówi w Czwórce reżyserka obrazu Elwira Kozłowska. - Osiągnął niebywały sukces na świecie, jeśli chodzi o człowieka i artystę konceptualnego z Polski. Tym filmem chciałam o nim przypomnieć. Premiera filmu "YYAA. Wojciech Bruszewski" odbyła się podczas 21. Millennium Docs Against Gravity, którego patronem jest Czwórka i Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Millennium Docs Against Gravity festiwal filmowy Kasia Dydo Katarzyna Dydo film dokumentalny Millennium Docs Against Gravity 2024 Wojciech Bruszewski Elwira Kozłowska FILM

Millennium Docs Against Gravity - przyznano nagrody, lecz to nie koniec festiwalu

Za nami gala rozdania nagród 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Główna nagroda, czyli Grand Prix powędrowała do palestyńsko-izraelskiej produkcji "Nie chcemy innej ziemi". - Ze sceny padło wiele ważnych słów. Mam nadzieję, że ten film da choć trochę nadziei, że ten konflikt zakończy się przy stole negocjacyjnym - mówi Wojciech Diduszko, dyrektor sekcji polskiej MDAG. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Millennium Docs Against Gravity festiwal filmowy Kasia Dydo Katarzyna Dydo film dokumentalny Millennium Docs Against Gravity 2024

"Las" nagrodzony na MDAG. Reżyserka Lidia Duda o tym, jak kręcić dokumenty

Znamy laureatów tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity. Film "Las" otrzymał pięć nagród - w tym dla najlepszego filmu polskiego. - Wielką siłą dokumentu jest jego nieprzewidywalność. Mamy pomysł i znamy punkt wyjścia, z którego chcemy rozpocząć, ale o tym, co dzieje się dalej, w dużej mierze decydują już bohaterowie - mówi reżyserka Lidia Duda.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film dokumentalny film polski uchodźcy Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 Kasia Dydo

"Nie jesteś sama". Dokument o Aborcyjnym Dream Teamie na MDAG

Mają przeciwko sobie wszystkich - opinię publiczną, lekarzy, polityków. Mimo to działają, bo wiedzą, że ich pomoc jest potrzebna kobietom. "Nie jesteś sama" opowiada o aktywistkach z Aborcyjnego Dream Teamu. Film w reżyserii Karoliny Lucyny Domagalskiej można oglądać na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film dokumentalny Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 społeczeństwo Kasia Dydo aborcja

Nominacje do Nagrody Literackiej Warszawy "to najlepsza rekomendacja dla czytelników"

W Światowym Dniu Książki ogłoszono nominacje do 17 edycji Nagrody Literackiej Warszawy. Jury wskazało 15 najlepszych książek minionego roku w pięciu kategoriach. - To nie był prosty wybór, do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono w sumie 755 książek - mówi w Czwórce Justyna Sobolewska, przewodnicząca jury.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo literatura nagroda literacka Warszawa

Millenium Docs Against Gravity - ważne wydarzenie o wymiarze międzynarodowym

- Festiwal Millennium Docs Against Gravity, oprócz tego, że gromadzi gigantyczną publiczność, stał się też ważnym wydarzeniem dla branży filmowej - mówi prosto z festiwalu w specjalnym wydaniu audycji "Stacja kultura" Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego. Czwórka i Polskie Radio są patronem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Millennium Docs Against Gravity festiwal filmowy Kasia Dydo Katarzyna Dydo film dokumentalny Ula Kaczyńska Millennium Docs Against Gravity 2024

Wystartował MDAG - "Ostatnia wyprawa" na otwarcie festiwalu

Rozpoczął się największy polski festiwal filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Jego 21. edycja odbywa się jednocześnie w kilku polskich miastach. Festiwal zainaugurowała premiera filmu "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, który opowiada historię słynnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Millennium Docs Against Gravity festiwal filmowy Wanda Rutkiewicz Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Casting do serialu "1670". Jak zostać gwiazdą we wsi Adamczycha?

Będzie drugi sezon serialu "1670", a jego twórcy szukają osób, które chciałyby w nim zagrać. Casting odbędzie się w połowie maja w Kolbuszowej, a zdjęcia ruszają już w czerwcu. - Czekamy na mieszkańców Kolbuszowej i okolic, bo mocno zintegrowaliśmy się z lokalną ekipą - mówi Jakub Rużyłło, pomysłodawca serialu i autor scenariusza.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA serial Jakub Rużyłło 1670 Kasia Dydo Weronika Puszkar

Maja Staśko: czasami myślę, że nie ma już dobra na świecie

- Aktywizm unosi nad ziemią, a jednocześnie wykańcza psychicznie i fizycznie. Od siedmiu lat wspieram osoby, jeżdżę, pomagam, angażuję się i nagłaśniam różne sprawy, a jednocześnie doświadczam mnóstwa hejtu z powodu tego, co robię - mówi Maja Staśko, dziennikarka i aktywistka. - Czasami trudno jest mi się oderwać od tych traum. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA aktywiści społeczeństwo Maja Staśko Kasia Dydo

Już niedługo Festiwal Grzesiuka. Co w programie?

- W drugi weekend maja zapraszamy do Teatru Baza i Parku Sieleckiego na Festiwal Grzesiuka. To sąsiedzkie spotkania z warszawskim folklorem - mówi Katarzyna Gumienna, organizatorka. - Patronuje im Stanisław Grzesiuk, legendarny bard stolicy, który m.in. przeniósł starą Warszawę do nowej Warszawy. Dlatego chcemy pamiętać o nim i o jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Stanisław Grzesiuk folklor Warszawa Kasia Dydo Katarzyna Dydo