Orły 2013: Polskie Oscary rozdane

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 15:50
Najwięcej Orłów powędrowałow do twórców "Obławy". Pierwszy raz wyróżniono najlepszy film dokumentalny, a Orła honorowego dostała Danuta Szaflarska.
Audio
  • Polskie Oscary rozdane - relacja z gali wręczenia Orłów
Lauraci w czasie uroczystej gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013
Lauraci w czasie uroczystej gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013Foto: PAP/Leszek Szymański

Orły to najważniejsze polskie nagrody filmowe porównywane do Oscarów. Są rozdawane przez Polską Akademię Filmową. Najlepszym filmem według akademików okazała się "Obława", a z filmów europejskich wyróżnili "Miłość" Hanekego.
Orła za reżyserię dostał Roman Polański za "Rzeź", a Wojciech Smarzowski został uhonorowany Orłem za scenariusz "Drogówki". - Na "Drogówkę" poszło parę osób i przestałem być reżyserem "na granicy". Mój film zarobił, a nie tylko zwrócił się. Drogówka ma sporo widzów i to jest miłe - mówi Wojciech Smarzowski.
Odkryciem roku okazał się Michał Urbaniak, jednak mimo statuetki Orła muzyk zapewnia, że nie planuje zmienić zawodu.
Pierwszy raz przyznano nagrodę za film dokumentalny. Dostał ją Jacek Bławut za "Wirtualną wojnę". - Myślę, że to dla nas, dla środowiska jest ważne. 15 lat czekaliśmy na taki moment - przyznaje reżyser w rozmowie z Olgą Mickiewicz.
Orły powędrowały oczywiście też w ręce aktorów. Statuetki otrzymali: Joanna Kulig, Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr i Arkadiusz Jakubik. Danuta Szaflarska odebrała honorową statuetkę - posłuchaj załączonego materiału Olgi Mickiewicz ze "Stacji Kultura" i dowiedz się więcej o Orłach 2013.

(pj)

Czytaj także

Znamy laureatów nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 01:00
Magdalena Popławska została nagrodzona za rolę w filmie "Prosta historia o miłości", a Jakub Gierszał został laureatem nagrody publiczności za "Salę samobójców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Machulski - cudowne dziecko polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 10:00
Zwroty "Ciemność widzę, ciemność", "Nie kop pana, bo się spocisz", czy "Ucho od śledzia" zagościły już na dobre w polskim języku. Zawdzięczamy je Juliuszowi Machulskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń