Samochodowe rozpraszacze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 11:44
Za kierownicą rozmawiamy przez telefon, poprawiamy makijaż, golimy się. Traktujemy auto jak mobilny dom. To śmiertelnie niebezpieczne – ostrzega ekspert.
Audio

– Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy odwraca naszą uwagę od sytuacji na drodze. Stąd już tylko krok do wypadku. W Polsce dopiero zaczynamy alarmować, że rozmowa przez komórkę podczas jazdy jest śmiertelnie niebezpieczna, zarówno przez zestaw głośno mówiący, jak i „z ręki” – mówi psycholog Dorota Bąk-Gajda z Instytutu Transportu Samochodowego.

Amerykańscy naukowcy wyliczyli, że używanie komórek podczas jazdy jest drugą – po alkoholu – przyczyną śmiertelnych wypadków na drogach. Rozmawiając koncentrujemy się na treści rozmowy, wyobrażamy sobie rozmówcę, spieramy się, stresujemy. To odwraca uwagę od prowadzenia auta i utrudnia reagowanie. – Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy jednakowo angażujemy się w rozmowę, tak po prostu funkcjonuje ludzki mózg – podkreśla ekspert.

Czy zatem kierowcy powinni bezwzględnie rezygnować z rozmów przez komórkę w samochodzie? Nawet w korku, gdy samochody stoją bądź suną w żółwim tempie? – Zobaczmy, ile mamy kolizji w korkach! – zauważa Dorota Bąk-Gajda. – To dlatego, że przestajemy traktować samochód jako środek do przemieszczania się, a zaczynamy robić z niego mobilne biuro – dodaje. Jak wyjaśnia, podobne zagrożenie może stwarzać np. nawigacja GPS, o ile zbyt często zerkamy na jej ekran.

Oprócz korzystania z elektronicznych gadżetów, zagrożenie na drodze stwarzają złe nawyki kierowców. – Codziennie obserwuję w korkach, jak kobiety robią sobie za kierownicą makijaż, a mężczyźni golą się elektrycznymi maszynkami – wylicza Dorota Bąk-Gajda.

Do samochodowych rozpraszaczy na ogół nie należy radio, o ile nie słuchamy bulwersujących wiadomości ani zbyt absorbującej i głośnej muzyki. – Hałas jest dla człowieka bardzo męczący. Nadmiernie rozbudowany i zbyt głośno grający system audio nie tylko przyczyni się do wzrostu zmęczenia za kierownicą, ale z czasem może uszkodzić nasz słuch – ostrzega gość „Poranka”.

Posłuchaj rozmowy z gościem „Poranka”.

ŁSz

Czytaj także

Eksperyment na drogach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 13:21
Szóstego sierpnia rusza "Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa". Akcja, która potrwa przez 3 dni, ma zachęcić kierowców, by jeździli bezpieczniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkanizator nie zawsze da radę

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 13:18
Nie każdą przebitą oponę da się uratować. Kluczowy jest dystans, który pokonamy „bez powietrza”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłopotliwe parkowanie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 17:17
82 tys. 700 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania zanotowała warszawska Straż Miejska w pierwszym półroczu 2010.
rozwiń zwiń