Kobiety pod Grunwaldem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 10:24
Ich pomoc była często niezbędna. Nie tylko ocierały rycerzom pot z czoła, ale i szykowały strawę oraz szyły ubrania.
Audio


W tym roku obchodzimy 601. rocznicę tej jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. 15 lipca 1410 roku zaciętą walkę pod Grunwaldem stoczyły armia zakonna i wojska polsko-litewskie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w obozach rycerskich przebywało mnóstwo kobiet. Czym się zajmowały?

Jak tłumaczy Lucyna Margańska, pasjonatka rekonstrukcji historycznych, kobiety udzielały rycerzom niezbędnej pomocy. – Obmywały im twarze, poiły ich, a także szyły stroje czy przygotowywały strawę – mówi. Co więcej, zajmowały się rękodziełem.

Kobietom nie wolno były przywdziewać zbroi i wsiadać na konie, lecz udawało im się obsługiwać kusze lub łuki. – W późniejszych epokach, gdzie ubiór do walki był lżejszy, kobiety mogły schować włosy pod czapkę i robić za regularnego żołnierza – dodaje Lucyna Margańska.

– Tak naprawdę w obozach było dużo kobiet, rycerzy mieli przecież swoje damy serca – puentuje gość "Poranka".

Jeśli chcesz dowiedzieć się skąd się wzięło określenie "białogłowa" lub poznać elementy ubioru z minionych epok wysłuchaj całości rozmowy Romka Wójcika i Anny Depczyńskiej z Lucyną Margańską.

ap

Bitwa
Bitwa pod Grunwaldem na obrazie Jana Matejki

(źr. Wikipedia, lic. CC)

Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 06:00
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice zawodu sapera

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 15:28
Saper to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata. Kto i dlaczego chce go wykonywać i np. rozminowywać tereny w miejscach ogarniętych wojną, jak Bośnia, czy Afganistan?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomysł na wakacje: poczuj historię

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 13:18
Wakacje to doskonały czas, by wypoczynek połączyć z doświadczeniem minionych wydarzeń - jest to możliwe podczas rekonstrukcji historycznych. Zobaczymy na nich nie tylko inscenizacje walk, ale też sprzęt z tamtych czasów.
rozwiń zwiń