Dni wolne nie przekładają się na wypoczynek

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
Nie licząc weekendów, Polacy mają zagwarantowane ustawowo 13 dni wolnych od pracy. To dużo na tle Europy, ale dla niektórych osób wciąż za mało. Z drugiej strony, podliczając godziny pracy, jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce. Skąd ten paradoks?
Audio
  • Czy waszym zdaniem pracujemy za dużo? Przydałoby się więcej dni wolnych? Sonda Czwórki (Czwórka/4 do 4)
  • W dyskusji na temat polskiej pracowitości, a zarazem chęci do zwiększenia ilości dni wolnych od pracy wzięły udział Grażyna Spytak-Bandurska i Małgorzata Majewska (Czwórka/4 do 4)
Grażyna Spytak-Bandurska, Małgorzata Majewska
Grażyna Spytak-Bandurska, Małgorzata Majewska Foto: Wojciech Kusiński / PR

- Jeżeli chodzi o godzinowe rozliczenie czasu pracy to jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce. Więcej od nas pracują tylko Bułgarzy, Rumuni i Grecy, co może trochę zaskakiwać, ponieważ południowcy kojarzą nam się raczej z takim lekkim podejściem do życia i pracy - mówi w "4 do 4" Grażyna Spytak-Bandurska z Lewiatana. - Podsumowując ilość przepracowanych godzin plasujemy się bardzo wysoko, natomiast jeśli chodzi o efektywność to już jest gorzej, bo Niemcy wypracowują 36 euro na godzinę, a my tylko 10 - zauważa.
Podobne spojrzenie na tę sytuację ma Małgorzata Majewska z Monsterpolska. - Ja bym właśnie najpierw spojrzała na te efekty, bo ważniejsze powinno być to, jakie pracownik przyności korzyści, co wnosi jego praca, a niekoniecznie, ile temu poświęca godzin. Oczywiście jest to złożona kwestia, bo możemy mówić nie tylko o samej pracy pracownika, na to się również składają technologie, zaplecze, park maszynowy. Pod tym względem jesteśmy daleko za Europą, dlatego musimy nadrabiać tą dłuższą pracą, nieco trudniej wykonywaną, żeby dorównać rozwiązaniom w innych krajach - mówi Majewska.

Grażyna
Grażyna Spytak-Bandurska, Małgorzata Majewska, Krzysztof Grzybowski; foto: Wojciech Kusiński / PR

Jak wyliczył Business Centre Club, każdy wolny dzień oznacza dla polskiego budżetu 5-6 mld zł mniej do PKB. To główny argument przeciwników ustanawiania kolejnych dni "przestoju" w gospodarce. Pracownicy oraz przedstawiciele związków zawodowych uważają z kolei, że czasem taki wolny dzień może okazać się doskonałym wyjściem i dać ludziom dużo energii oraz zapału do pracy. Gdzie jest prawda? - Prawda jak zawsze leży po środku - przyznaje ze śmiechem Grażyna Spytak-Bandurska. - Generalnie chyba nie chodzi jednak o ilość dni wolnych, ale jakość wypoczynku. Problemem jest to, że nawet jak mamy taki wolny czas to nie potrafimy go właściwie zagospodarować. Ta ilość jest u nas cały czas nad jakością, co wynika z tego, że jesteśmy społeczeństwem na dorobku - dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Krzysztofa Grzybowskiego z Małgorzatą Majewską i Grażyną Spytak-Bandurską w "4 do 4"!
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka GOSPODARKA praca
Czytaj także

Praca w Rosji, albo na Ukrainie? "To dobry pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 12:33
Dla wielu młodych Polaków głównym kierunkiem poszukiwania zatrudnienia jest Zachód: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy Irlandia. Okazuje się jednak, że na polskich pracowników otwierają się także rynki wschodnie m.in. na Ukrainie, w Kazachstanie, Rosji, czy na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Polacy zaczynają szanować pracę, lubią ją

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 14:00
51 proc. badanych za pracę dającą największą stabilność uznaje zawód mundurowy. 21 proc. wskazuje posadę w instytucji państwowej lub w samorządzie, a tylko 4 proc. w korporacji - wynika z badań Centrum Profilaktyki Społecznej i Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu.
rozwiń zwiń