Konta bankowe - wiele ofert, mało różnic

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 15:00
- Na rynku usług bankowych jest bez liku różnych możliwości, ale gdy mówimy o obracaniu niedużymi kwotami, różnice między ofertami nie są wcale takie wielkie - powiedział w Czwórce analityk finansowy Michał Sadrak.
Audio
  • Jak zastrzec zgubioną bądź skradzioną kartę płatniczą? (Czwórka/4 do 4)
  • Wybór konta i karty należy dostosować do konkretnych potrzeb (Czwórka/4 do 4)
Konta bankowe - wiele ofert, mało różnic
Foto: sxc.hu/cc

Założenie pierwszego konta w życiu oraz wybór karty, którą będziemy się posługiwać, nie jest sprawą łatwą. Konkurencja na rynku jest niezwykle duża, cały czas jesteśmy informowani o kolejnych ofertach, propozycjach, możliwościach. - Istotne jest, o jakiej grupie wiekowej rozmawiamy, bo jeśli są to osoby małoletnie to najczęściej takie konto jest zakładane na preferencyjnych warunkach w tym samym banku, w którym konto mają rodzice. Mogą mieć oni nad nim kontrolę, co jest sporym ułatwieniem. W przypadku osób starszych mniej istotna jest zaś wygoda, a znaczenie odgrywają konkretne kwoty - zdradził w programie "4 do 4" Michał Sadrak.
Mówiąc o kwestiach finansowych gość Czwórki miał na myśli koszty: prowadzenia rachunku, wydania karty, comiesięcznego jej użytkowania. W niektórych bankach takie opłaty mogą być zerowe, ale warunkiem jest spełnienie określonych wymagań, takich jak np. miesięczne obroty na karcie rzędu 500 zł, czy też regularny wpływ wynagrodzenia o danej wysokości. Ekspert doradza jednak, by nie patrzeć w tym momencie na oprocentowanie rachunku oszczędnościowego. - Najczęściej jest ono śmiesznie małe, niezauważalne, rzędu 1/10 procenta w czasie roku. Oprocentowaniem powinniśmy się interesować, gdy będziemy zakładać rachunek oszczędnościowy albo lokatę, a nie w przypadku takiego zwykłego konta, które będziemy wykorzystywać do codziennych czynności - uważa Sadrak.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pieniądze, banki, konta i karty - to świat także dla dzieci

Warto przy tym podkreślić, że różnorodne opłaty za prowadzenie konta oraz karty debetowej, za pomocą której będziemy dokonywać prostych transakcji, nie są specjalnie wygórowane. - To koszt do 25-30 zł. Przy tej górnej kwocie mówimy już o różnych zaawansowanych parametrach. Zakładając konto zastanówmy się przede wszystki, do czegoma nam ono służyć - czy transakcji przez internet, zakupów w sklepach w sieci, częstych przelewów, czy po prostu chcemy od czasu do czasu wpłacać kwoty i robić sobie małe oszczędności, po które łatwo można sięgnąć w każdej chwili, wybierając je z bankomatu. Ofert na rynku jest multum, ale gdy przyjrzymy się im od środka, wszystko zsumujemy, to wychodzi, że na samym końcu różnice między nimi są nieduże - zastrzegł ekspert.

Więcej o tym, czym się kierować, na czym można zyskać, a na co warto uważać - w zapisie audycji "4 do 4".

ac/kd

Czytaj także

Spójrz na konto pod kątem własnych potrzeb, a nie reklam

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 11:50
Wybierając konto bankowe musimy wiedzieć jakie są nasze oczekiwania od banku. Żeby je dobrze sprecyzować warto zasięgnąć porady eksperta - gościa kolejnej odsłony naszego cyklu "Bezpieczne Finanse" w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fundusze europejskie zmieniają oblicze Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
W ostatniej perspektywie budżetowej wydaliśmy niemal 70 mld euro. - To były pieniądze dobrze zainwestowane - mówi w Czwórce wiceminister Adam Zdziebło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kredyty nie są takie straszne

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 11:30
Nasze marzenia o własnym mieszkaniu, nowym samochodzie czy dalekiej podróży w większości spełniają kredyty. Warto korzystać z nich mądrze.
rozwiń zwiń