Polak = leń? Pracownicza mentalność w kraju nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 17:55
Lubimy się chwalić, że jesteśmy "bardzo zapracowanym narodem". Z badań wynika zresztą, że w biurach spędzamy więcej czasu niż obywatele wielu innych europejskich krajów. - Ale nie chodzi o to, by pracować ciężko, ale by pracować mądrze - mówi gość Czwórki.
Audio

Być może już w przyszłym roku będziemy mieli więcej dni wolnych od pracy. Wzbudza to niepokój ekonomistów, którzy obawiają się o kondycję polskiej gospodarki. Okazuje się, że jesteśmy w unijnej czołówce, jeśli chodzi o liczbę godzin spędzanych w pracy, ale jednocześnie na szarym końcu, gdy mowa o efektywności.  

Zachęcamy także do wysłuchania rozmowy z Miłoszem Brzezińskim, trenerem osobistym: Jak być skutecznym i efektywnym w pracy?

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha problemem nie jest liczba dni wolnych, ale mało przyjazne prawo. - Z badań wynika, że ten sam pracownik, przeniesiony z polskiej do zagranicznej gospodarki, jest o wiele bardziej efektywny - mówi ekspert Czwórki. - To świadczy o lepszej organizacji, lepszym rządzeniu i mniejszej ilości absurdalnych regulacji, które ograniczałyby efekty naszej pracy.

Zdaniem Pawła Budrewicza z Centrum im. Adama Smitha Polacy są bardzo zdolni i chętni do pracy, ale… nie zawsze pracują mądrze. - Napracować się to żadna filozofia - mówi gość Czwórki. - Chodzi o to, by przy tym myśleć. To wbrew pozorom jest potrzebne w każdym zawodzie.

Co ciekawe, istnieje spora grupa ludzi, którzy, zamiast "zasuwać do biura, by potem móc opłacić rachunki", po prostu kochają swoją pracę. - To nowa kategoria ludzi - tłumaczy Leszek Melibruda, psycholog biznesu. - To nie pracoholicy, lecz "ekstremalni menadżerowie". Bardzo dużo pracują i czerpią z tego mnóstwo satysfakcji.

By dowiedzieć się więcej o przyszłym prawie pracy, a także o "pracowniczej mentalności Polaków", posłuchaj nagrań rozmów ze studia Czwórki i sondy przeprowadzonej wśród naszych słuchaczy.

(kd)

Czytaj także

Zamiast CV konfrontacja z kibolem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 15:23
Chcesz być sprzedawcą, wywiadowcą albo neurochirurgiem? Szykuj się na "stresujący wywiad". Oblewanie wodą, podcinanie krzesła czy konfrontacja z chuliganem jako nowe standardy rozmowy kwalifikacyjnej
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagana i zwolnienie z pracy? Masz prawo się bronić

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:30
Ciągłe spóźnienia, obrażanie przełożonego, nieposłuszeństwo - wszystkie takie zachowania mogą być podstawą do udzielenia nam nagany lub nawet do zwolnienia. Ale nie zawsze. Co ci grozi, gdy podpadniesz szefowi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zarobić, żeby się nie narobić?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 08:00
O tym rozmawialiśmy w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pracownicy oszukują pracodawców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 12:12
Co trzeci Polak spóźnia się do pracy, co czwarty załatwia w biurze swoje prywatne sprawy, 8 proc. naszych rodaków pojawia się tam na rauszu, a 10 proc. załatwia sobie "lewe" zwolnienia lekarskie. – Wszyscy bywamy złodziejami – mówi ekspert.
rozwiń zwiń