Czwórka

Enchantia: reggae z komputerowej krainy

15.11.2011 10:03
- Wychodzi na to, że obecnie jesteśmy jedyną młodą reggae kapelą z Trójmiasta – mówili w Czwórce reprezentanci Enchantii, zespołu, który jest w przededniu płytowego debiutu.
Posłuchaj
21'28 Enchantia w Czwórce
więcej

Enchantia to reggae’owy kwintet działający od 2008 roku. Swoją nazwę zespół zaczerpnął z pewnej starej gry komputerowej. – Enchantia to nazwa krainy z fajnej przygodówki na Amigę, "Course of Enchantia", chyba z 1993 roku – mówił w rozmowie z DJ Makenem, Tomek, perkusista zespołu.

W swojej twórczości grupa odwołuje się do korzeni reggae, w pewnym sensie dystansując od zdobywającej coraz większą popularność w Polsce imprezowej odmiany reggae, czyli dancehallu.

- Nie przepadam za dancehallem, źle mi się to kojarzy, z rozbieraniem i tańczeniem wyzwolonym. Nie mam nic przeciwko temu, ale wolę pójść w inną stronę – mówiła w czwórce Sara Brylewska, wokalistka zespołu obdarzona ciepłym i charakterystycznym głosem, prywatnie córka fundamentu polskiego reggae Roberta Brylewskiego.

Zespół obecnie szykuje się do wydania swojej debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu Enchantia. Okładkę albumu ozdobił obraz Tomasza Budzyńskiego.

Więcej na temat tego wydawnictwa, ale też trójmiejskiej sceny reggae w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Zobacz więcej na temat: boks Polska Trójmiasto
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pablopavo i Ludziki" wystąpili w Czwórce. Posłuchaj koncertu i obejrzyj wideo!

03.09.2011 13:00
3 września, dwa dni po rozpoczęciu roku szkolnego w Czwórce, w "Ministerstwie Dźwięku" stawił się "Pablopavo i Ludziki", aby zagrać koncert.
Pablopavo i Ludziki
Pablopavo i LudzikiFoto: Wojciech Adam Jurzyk
Posłuchaj
45'55 Koncert Pablopavo i Ludzików
więcej
Obejrzyj
Występ Pablopavo i Ludzików

Pablopavo urodził się w marcu siedemdziesiątego ósmego roku. Jak sam twierdzi, nie przejawiał żadnych talentów muzycznych aż do roku dziewięćdziesiątego trzeciego, kiedy to z kolegami ze szkoły założył pierwszy zespół.

Około roku dziewięćdziesiątego ósmego Pablopavo został nieformalnym członkiem nieformalnej grupy muzyczno-eksperymentalno-zabawowej Antikonsjum. Pozostał nim do dziś. Na początku tysiąclecia powstał zespół Saduba, gdzie jest wokalistą i gitarzystą, a chwilę później Zjednoczenie Sound System. Zjednoczenie od dziesięciu niemal lat propaguje muzykę jamajską w wydaniu soundsystemowym (selektor + wokaliści) w Warszawie, Polsce i tu i ówdzie dalej.

W roku 2001 powstaje zespół Magara, w którym Pablopavo pełni funkcję gitarzysty i wokalisty. Pablopavo znany jest również z utworzonego w 2003 zespołu Vavamuffin.
W roku 2009 ukazała się pierwsza "solowa" płyta nagrana pod szyldem: Pablopavo i Ludziki.

 

Koncertów granych w "Ministerstwie Dźwięku" możecie słuchać w radiu lub przez Internet, a także oglądać na stronie Czwórki lub w telewizji.

KaW/materiały prasowe


Czytaj także

Koncert Eastwest Rockers w Czwórce

02.08.2014 19:00
Świeże brzmienia modern roots i dancehall plus oryginalna nawijka łącząca jamajski i polski slang - w studiu Czwórki gościliśmy zespół Eastwest Rockers. Było gorąco!
EastWest Rockers zagrali na scenie Czwórki w Ministerstwie Dźwięku
EastWest Rockers zagrali na scenie Czwórki w "Ministerstwie Dźwięku"Foto: Bartosz Bajerski / PR
Obejrzyj
Koncert Eastwest Rockers w Czwórce (Ministerstwo Dźwięku/Czwórka)

Eastwest Rockers to ekipa od lat działająca na polskiej scenie reggae . Zaczynali od lokalnych imprez w Opolu, ale fama o jakości granych przez Eastwest Rockers imprez szybko rozniosła się po Polsce i już przed wydaniem debiutanckiej płyty skład grał koncertował w całym kraju.

Debiutancki album "Ciężkie Czasy" ukazał się pod koniec roku 2006, prezentując światu Cheebę, Ras Lutę i Grizzliego na podkładach czołowych polskich i europejskich producentów. Album przez wielu uważany jest za przełomowy dla polskiej sceny, nie tylko ze względu na dobór riddimów i talent wokalistów, ale też dzięki brzmieniu całości za które odpowiedzialny był Pionear z Germaican Rec.

Świeże brzmienia modern roots i dancehall plus oryginalna nawijka łącząca jamajski i polski slang , okazały się trafiać w swój czas i Eastwest Rockers szybko zbudowało mocną pozycje na scenie, trafiając nie tylko do fanów reggae, ale też wychodząc poza swoją nisze.

Zobacz więcej Kazik na Żywo, Vavamuffin, Miloopa, Chochise - koncerty w Czwórce <<<

Druga płyta Eastwest Rockers "Jedyna Broń" uzyskała bardzo dobre recenzje. Do brzmień granych przez Eastwest Rockers dołączył hip-hop i r'n'b, a produkcja wokali weszła na jeszcze wyższy poziom. Na płycie pojawili się gościnnie m.in. Promoe czy Grubson.

kaw/mat.pras/ac

Zobacz więcej na temat: kawa koncert Opole Polska

Czytaj także

Koncert Indios Bravos (WIDEO)

W "Ministerstwo Dźwięku" mogliśmy "pobujać się" w rytmie reggae. Pozytywnych wibracji dostarczył zespół Indios Bravos!
Posłuchaj
46'10 Indios Bravos w Czwórce
więcej
Obejrzyj
Koncert Indios Bravos w Czwórce

Grupa Indios Bravos powstała, początkowo jako projekt studyjny, w 1997 z inicjatywy gitarzysty Piotra Banacha, założyciela i ówczesnego leadera najpopularniejszego polskiego zespołu rockowego lat dziewięćdziesiątych – Hey. Wydana w 1999 roku płyta "Part One", zawierająca muzykę określaną przez jej twórców jako cyber-reggae, nagrana została z udziałem wokalisty Piotra Gutkowskiego, wspierającego w latach późniejszych czołowych polskich wykonawców sceny hip-hop.

Ten początkowy skład stanowi po dziś dzień trzon zespołu, który od roku 2003 prowadzi regularną działalność koncertową, grając kilkadziesiąt koncertów rocznie. Na scenie Indios Bravos, to zespół sześcioosobowy w klasycznym rockowym składzie – wokal, dwie gitary, instrumenty klawiszowe, gitara basowa i perkusja. Ze swoją unikalną mieszanką reggae, rocka i bluesa zespół zagrał (często jako headliner) na wszystkich liczących się polskich festiwalach, prezentujących muzykę reggae i rock, w tym – Ostróda Reggae Festiwal, Reggae Dub Festival - Bielawa, Jarocin Festiwal, Haineken Open'er Festival, One Love Festival, Przystanek Woodstock na którym za występ w roku 2006 zespół otrzymał od ponad trzystutysięcznej publiczności nagrodę Złotego Bączka przyznawaną za najlepszy koncert tego trzydniowego festiwalu. Zespół koncertował również poza granicami Polski, w tym wielokrotnie na Wyspach Brytyjskich (Londyn, Manchester, Dublin, Edynburg, Limerick).  

Ewoluująca od samego początku powstania zespołu muzyka Indios Bravos to swoista mieszanka reggae, rocka i bluesa. Mocną stroną utworów są teksty, niosące pozytywne, filozoficzne przesłanie.

Aktualny skład:
Piotr Gutkowski – wokal
Piotr Banach – gitara
Krzysztof Sak – gitara
Maciej Cybulski – klawisze
Ryszard Łabul – gitara basowa
Lech Grochala – perksujaZapraszamy na koncert do Czwórki – Radia z Wizją!!!

KaW/materiały prasowe