Czwórka

Premiera EPki zespołu Star Guard Muffin! (WIDEO)

24.06.2011 07:00
W piątek 24 czerwca światło dzienne ujrzy EPka zespołu zatytułowana "Jamaican Trip", a w sobotę muzycy zagrają koncert w czwórkowym "Ministerstwie Dźwięku"! Tego nie można przegapić!
Posłuchaj
07'01 Z Jamajki do Ministerstwa Dźwięku
02'55 Jamaican Trip - film
więcej
Obejrzyj
Star Guard Muffin w Czwórce - cz. 1
Star Guard Muffin w Czwórce - cz. 2
Star Guard Muffin w Czwórce - cz. 3

- Dla Jamajczyków liczy się muzyka, a nie wartości materialne - powiedzieli w czwórkowej audycji "Pod Lupą" muzycy Star Guard Muffin. Niedawno wrócili oni z "podróży marzeń", podczas której nagrali swoją nową EPkę przy wsparciu takich znakomitości, jak słynny saksofonista Dean Fraser czy gitarzysta Earl "Chinna" Smith, znany m.in. ze współpracy z Bobem Marleyem.

Album "Jamaican Trip", którego premiera zaplanowana została na 24 czerwca, zarejestrował i wyprodukował Ronald McDermott w legendarnym dla świata reggae studiu Tuff Gong. Ale największe wrażenie zrobił na chłopakach z Brzegu anonimowy "dziadek od przeszkadzajek": - Nie widzieliśmy jeszcze, żeby ktoś tak przeżywał muzykę. Ten 75-latek miał więcej energii niż wielu młodych ludzi.

W trakcie dwutygodniowej wyprawy na Jamajkę nakręcony został również film Mateusza Winikiela pod tym samym tytułem, którego premiera odbyła się 20 czerwca w stołecznej Kinotece:

Muzycy Star Guard Muffin wspomianają swoją wyprawę na Jamajkę przede wszystkim jako wielką muzyczną lekcję. Ich własna twórczość podryfowała w sposób naturalny ku bardziej korzennemu, dojrzałemu stylowi. Choć nie mieli zbyt wiele wolnego czasu, zdążyli dać koncert dla wyrobionej lokalnej publiczności, spędzić noc na tropikalnej plaży, ale też dostrzec bezmiar jamajskiego ubóstwa.

Przypomnijmy, że Star Guard Muffin zawdzięcza medialny rozgłos spektakularnym występom swojego frontmana – Kamila Bednarka w popularnym programie telewizyjnym "Mam Talent". Debiutancki album zespołu, "Szanuj" z 2010 roku stał się potem prawdziwym bestsellerem, sprzedając się łącznie w nakładzie 75 tysięcy egzemplarzy.

Medialny sukces oraz jamajska eskapada to potencjalne odskocznie do udanej, wieloletniej kariery. Ale też wzlot, po którym trudno może być zaspokoić oczekiwania fanów oraz własne, rozbudzone apetyty. Na sakramentalne pytanie "Co dalej?" młodzi muzycy odpowiadają skromnie: - Pora wziąć się do pracy nad drugim albumem. I chcielibyśmy jeszcze kiedyś odwiedzić Jamajkę...

Aby posłuchać rozmowy Justyny Dżbik z członkami Star Guard Muffin wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Z Jamajki do Ministerstwa Dźwięku" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Z kolei w "Stacji Kultura" gościł reżyser dokumentu "Jamaican Trip". Rozmowa z Kuby Kukli z Mateuszem Winklem dostępna po kliknięciu ikony "Jamaican Trip - film".

W sobotę 25 czerwca o 18:00 zapraszmy na koncert zespołu Star Guard Muffin do czwórkowego "Ministerstwa Dźwięku"!Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finalista "Mam talent" wystąpi na festiwalu w Jarocinie

Agencja Go Ahead podała nazwy kolejnych pięciu zespołów, które wystąpią podczas tegorocznego Jarocin Festiwal.

Anti Flag to czteroosobowa amerykańska grupa punkrockowa. Twórczość kapeli oscyluje pomiędzy punk rockiem a hardcore punkiem, łącząc jednocześnie w sobie melodyjność z charakterystycznym głosem wokalisty Justina Sane’a.  Od momentu wydania pierwszej płyty zespół kojarzony jest przede wszystkim z tekstami manifestującymi lewicowe poglądy polityczne. Co ciekawe, za swoje zaangażowane przesłanie polityczne oraz troskę o losy kraju, zespół został uznany przez jednego z członków Izby Reprezentantów za przykład do naśladowania dla amerykańskiej młodzieży.

Na deskach jarocińskiej sceny wystąpi również legenda polskiego punk-rocka Farben Lehre. Zespół powstały z inicjatywy Wojciecha Wojdy oraz Marka Knapa, zadebiutował dokładnie okrągłe 25 lat temu. Muzyka Farben Lehre zrodziła się z  fascynacji twórczością m.in. Sex Pistols, Ramones, Bad Religion czy The Clash.

StarGuardMuffin to brzeska formacja muzyczna wykonująca muzykę reggae. Zespół składa się z młodych, ambitnych muzyków czerpiących przyjemność z każdego koncertu. Medialny rozgłos kapela zawdzięcza głównie swojemu frontmanowi – Kamilowi Bednarkowi, który zdobył II miejsce w III edycji telewizyjnego show "Mam talent".

Kolejną grupą, która zagra na tegorocznej edycji Jarocin Festiwal będzie warszawski zespół post-rockowy Tides From Nebula. Oryginalnie brzmiąca nazwa grupy odnosi się do mgławicy, obłoku gazu oraz pyłu międzygwiazdowego, nawiązując tym samym do zainteresowań muzyków tematyką kosmiczną. W 2009 roku miał miejsce fonograficzny debiut kapeli – zespół wydał album zatytułowany "Aura".

Stan Miłości i Zaufania to formacja powstała w 2000 roku. Zespół zrodził się z inicjatywy gitarzysty Karola Strzemiecznego oraz perkusisty Jordana Babuli, a nazwa zespołu pochodzi od tytułu piosenki kapeli Pearl Jam. Muzycy definiują swoją twórczość jako "lamer rock", kładąc nacisk na szczery, prosty i pozytywny przekaz oraz melodyjne utwory.

jarocinfestiwal.pl/ aj

Czytaj także

30. rocznica śmierci Boba Marleya

Przypominamy koncerty, którymi legendarny ambasador reggae zapisał się w kronikach nie tylko muzycznego show biznesu.
Posłuchaj
01'02 30. rocznica śmierci Boba Marleya
więcej

11 maja 1981 roku lekarze szpitalu w Miami stwierdzili zgon Roberta Nesty Marleya. Przyczyną śmierci były przerzuty choroby nowotworowej do płuc i do mózgu. A zaczęło się od kontuzji palca stopy, której artysta nabawił się w 1977 roku podczas gry w piłkę. Nie zaleczona rana wkrótce rozwinęła się w raka skóry. Marley w chwili śmierci miał zaledwie 36 lat i status pierwszej wielkiej muzycznej gwiazdy z krajów Trzeciego Świata.

W ciągu ostatnich pięciu lat swojego życia Marley podbił bogate zachodnie rynki płytowe, zarażając pozytywną reggae wibracją młodzież od Warszawy po Los Angeles. Swoimi zaangażowanymi pieśniami starał się nie tylko przynosić rozrywkę, ale też zwrócić uwagę na biedę i przemoc, będące częścią codzienności mieszkańców południowej półkuli. Marley wierzył, że swym przesłaniem miłości i braterstwa będzie w stanie ostudzić lufy pistoletów walczących o wpływy politycznych watażków.

W grudniu 1976 roku, opromieniony światowym sukcesem albumu "Rastaman Vibration", artysta postanowił zagrać dziękczynny, darmowy koncert w miejscu, które go ukształtowało jako muzyka, czyli stolicy Jamajki, Kingston. Ideą stojącą za występem w stołecznym Parku Narodowych Bohaterów było powstrzymanie brutalnych walk między grupami przestępczymi w slumsach Trenchtown i rozładowanie atmosfery przed zbliżającymi się na wyspie wyborami. W przedsięwzięcie zaangażował się urzędujący premier Jamajki Michael Manley, co prawdopodobnie stało się przyczyną tragicznych wydarzeń tuż przed występem. Na dwa dni przed koncertem, zatytułowanym "Smile Jamajca", nieznani sprawcy wtargnęli do domu Boba Marleya i postrzelili jego żonę Ritę oraz menadżera Dona Taylora. Sam Marley został trafiony w klatkę piersiową i w ramię. Mimo odniesionych ran 5 grudnia wyszedł na scenę i zagrał dla 80-tysięcznej publiczności. Na pytanie dlaczego, odpowiedział w iście mesjańskim stylu: - Ludzie, którzy starają się uczynić ten świat gorszym, nie robią sobie ani dnia przerwy, więc jakże ja miałbym brać wolne?

Czytaj więcej w: "Niełatwe życie żony Marleya" >>>

Dwa lata później dwóch gangsterów na usługach zwalczających się jamajskich frakcji, Ludowej Partii Narodowej Michaela Manleya oraz Jamajskiej Partii Pracy Edwarda Seagi, postanowiło położyć kres panoszącej się w kraju politycznej przemocy. Podczas rozmów w celi przestępcy doszli do wniosku, że tylko muzyka w wykonaniu Boba Marleya będzie miała szansę uspokoić zwaśnione strony. Marley przyjął zaproszenie na koncert. Impreza doszła do skutku 22 kwietnia 1978 roku. Był to pierwszy występ Marleya na Jamajce od czasu pamiętnego zamachu na jego życie. W koncercie "One Love Peace Concert" wzięło udział 16 czołowych reprezentantów sceny reggae (m.in. Dennis Brown, Jacob Miller i Peter Tosh) oraz ponad 32 tysiące widzów. Kulminacyjnym punktem imprezy, która przeszła do historii jako Woodstock Trzeciego Świata, stało się wykonanie przez Marleya utworu "Jammin". W czasie piosenki Manley, Seaga i Marley chwycili się za ręce w geście jedności. Niestety ta publiczna deklaracja pokoju i miłości nie przełożyła się na rzeczywistość. Wkrótce po festiwalu nastąpiła ponowna eskalacja przemocy. Przedstawiciele walczących partii ponownie podali sobie ręce dopiero podczas pogrzebu Marleya w 1981 roku.

Znacznie radośniejsze okoliczności towarzyszyły najważniejszemu koncertowi Boba Marleya w jego karierze. Wydaną w 1979 roku płytę „Survival” muzyk poświęcił walce krajów afrykańskich o niepodległość i tytułowe przetrwanie. Wśród piosenek głoszących ideę panafrykanizmu i pokoju na kontynencie znalazł się utwór "Zimbabwe", wspierający walkę czarnej ludności Rodezji o prawo do współrządzenia krajem. Choć była brytyjska kolonia wyzwoliła się spod panowania brytyjskiego imperium w 1965 roku  w dalszym ciągu władzę w państwie sprawowali nieliczni biali mieszkańcy. Zmianę przyniósł rok 1980, kiedy rządy w Rodezji przejęła czarna większość, zaś nazwę państwa przemianowano na Zimbabwe. Marley wraz z zespołem The Wailers, jako autor nieoficjalnego hymnu zimbabwańskich partyznatów został zaproszony przez nowy rząd kraju na kwietniowe uroczystości związane z uzyskaneniem nowej niedpodległości. Koncert w ruinach starożytnego Wielkiego Zimbabwe był dla Marleya, jak to sam określił, największym życiowym zaszczytem i utrwalił jego legendę jako muzycznego proroka walczącego gitarą i śpiewem o pokój i braterstwo wśród ludzi.
 

Posłuchaj historii o polskiej miłości do wyspy rastamanów >>>

Zapraszamy w środę (11.05) do Trójki na specjalny dzień z muzyką Boba Marleya. Natomiast w niedzielę (15.05) 30. rocznicę śmierci wielkiego Jamajczyka koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej uczci formacja Jafia Namuel. Początek radiowej transmisji o godz. 20:05.

Czytaj także

Polska EP-ka wprost z Jamajki

Kamil Bednarek - gwiazda programu "Mam Talent" - spełnił swoje marzenia i odwiedził Jamajkę. Na wyspie powstało pięć niezwykle energetyzujących utworów, które ukażą się na rynku w postaci nowej EP-ki zespołu Star Guard Muffin.
Posłuchaj
10'54 Rozmowa z Kamilem Bednarkiem
więcej

O niezwykle pracowitej i stresującej wizycie w ojczyźnie Boba Marleya i reakcjach miejscowych na muzykę polskiego zespołu opowiadał w studiu Czwórki wokalista reggae’owej grupy Kamil Bednarek

Członkowie grupy Star Guard Muffin spędzili na Jamajce tydzień. Towarzyszył im m. in. Maken, znany słuchaczom Czwórki z audycji DJ Pasmo. Jak podkreśla Kamil Bednarek, grupa nie pojechała tam by leżeć na plaży i opalać się, lecz po to, by nagrywać w studiu, w którym swego czasu pracował Bob Marley. – Na EP-ce, która już wkrótce ujrzy światło dzienne znajdzie się pięć utworów. Jeden z nich jest małym muzycznym eksperymentem – zdradza gość Czwórki.

Wokalista Star Guard Muffin podkreśla, że wraz z kolegami z zespołu czuł pewien niepokój w związku z wizytą na Jamajce: – Ciekaw byłem, jak miejscowi odbiorą naszą muzykę. Jak zareagują na reggae tworzone przez tak młodych chłopaków, którzy grają ze sobą dopiero trzy lata. Mieliśmy duży stres przed nagraniami.

Obawy wokalisty okazały się jednak bezpodstawne. Star Guard Muffin zrobił dobre wrażenie zarówno na muzykach, którzy kiedyś tworzyli z Bobem Marleyem, jak i na współpracownikach Shaggy’ego. – Do studia zaglądało wielu znanych miejscowych artystów. Wielką przyjemność sprawiało nam słuchanie ich pochwał, ale także rad. Potrzebna nam była taka energia. Ten wyjazd był strzałem w dziesiątkę – podkreśla gość "Pod Lupą".

- Pamiętam, jak siadaliśmy razem przy stole w studiu. Ich widok wsłuchujących się w naszą muzykę, zamykających oczy, podnoszących ręce do góry czy nawet tańczących zrobił na mnie wielkie wrażenie – puentuje Kamil Bednarek.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo z Kamilem Bednarkiem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Star Guard Muffin w "Ministerstwie Dźwięku" (wideo i zdjęcia)

Z okazji występu nadziei polskiego reggae na Jarocinie przypominamy koncert zespołu ze studia w Czwórce.
Posłuchaj
42'15 Posłuchaj koncertu Star Guard Muffin
więcej
Obejrzyj
Nowa płyta Star Guard Muffin!
Star Guard Muffin - Dancehall queen
Star Guard Muffin - Anioły
Star Guard Muffin - I
Star Guard Muffin - Jamaica trip
Star Guard Muffin - O muzyce reggae
Star Guard Muffin - Pamiętaj
Star Guard Muffin - 1 2 w górę ręce
Star Guard Muffin - Roots Man Soul
StarGuardMuffin_united_FL9_900kbit_640x360_1
Star Guard Muffin - Ziemia obiecana

25 czerwca w czwórkowym "Ministerstwie Dźwięku" wystąpił dla Was zespół Star Guard Muffin. Zapraszała Paulina Przybysz i Tomek Konca.

Najnowsze wydawnictwo "Jamaican Trip" powstało podczas wyprawy zespołu na Jamajkę. Star Guard Muffin nagrywali materiał wraz z jamajskimi muzykami w legendarnym studiu Boba Marley’a - Tuff Gong, pod okiem Ronalda McDermotta (współpracuje m.in. z Capletonem, Julianem Marley’em, Juniorem Kelly). Podczas kwietniowego wyjazdu na Jamajkę chłopakom towarzyszł nasz radiowy specjalista od muzyki reggae - Maken (prowadzący DJ Pasmo w poniedziałki, od 21 do 23).

20 czerwca w warszawskiej Kinotece odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Pragnień szczyt", zarejestrowany przez ekipę MANIA STUDIO, w reżyserii Mateusza Winkiela, w trakcie pobytu zespołu na Jamajce w kwietniu tego roku. Materiał zawiera fragmenty sesji nagraniowej w legendarnym studiu Tuff Gong, a także wywiady z zespołem i gośćmi oraz nieoficjalne, często przezabawne przygody zespołu na Jamajce.

Medialny rozgłos SGM zawdzięcza swojemu frontmanowi – Kamilowi Bednarkowi, który zdobył II miejsce w talentshow w TVN. To spektakularne wydarzenie spowodowało, iż debiutancki album zespołu, zatytułowany "Szanuj", który został wydany w listopadzie 2010 roku przez wrocławską firmę Lou & Rocked Boys, stał się prawdziwym bestsellerem. W grudniu osiągnął status Złotej Płyty, a w styczniu 2011 podwójnej Platyny. Łącznie nakład przekroczył już 75.000 egzemplarzy.

Zespół STAR GUARD MUFFIN powstał w Brzegu, w maju 2008 roku. Od samego początku kapela dużo koncertuje, bierze udział w wielu festiwalach, na których sięga po liczne nagrody. Warto wymienić pierwsze miejsce na "Rock Reggae Festiwal" w Brzeszczach (sierpień 2008), wyróżnienie na "Muzycznej Jesieni" w Grodkowie (listopad 2008), Grand Prix na "Famie" w Świnoujściu czy zwycięstwo na "II Dniach Młodzieży" w Dobrym Mieście (sierpień 2009). W czerwcu 2010 roku grupa została wyróżniona na festiwalu "ZMRock" w Nidzicy, a w tym samym roku zdobyła nagrodę specjalną podczas imprezy "Reggae na Piaskach" w Ostrowie Wielkopolskim.

KaW/materiały prasowe

 

SKŁAD:
Kamil Bednarek - wokal, saksofon
Szymon Chudy - gitara
Kuba Wojciechowski - bas
Radek Szyszkowski - instrumenty klawiszowe
Maciek Pilarz - perkusja