- To była piosenka kogoś, kto był radosnym przedwojennym chłopakiem. Był jednocześnie świetnie wykształcony, obyty z największymi artystami estrad i scen kabaretowych, czy poetami, jak Słonimski czy Tuwim - mówił dziennikarz Radiowej Jedynki Zbigniew Krajewski. - Zofia Terné mu zaproponowała, by napisany przez niego utwór w formie bostonu, czyli bardzo powolnego walca na 3/4, zamienił na slow fox, czyli utwór na 4/4, szybki i rytmiczny - opowiadał Zbigniew Krajewski.
Dlaczego po wojnie Horowicz nie pisał już piosenek? Jak wyglądała jego kariera w Polskim Radiu, a także jednej z paryskich rozgłośni i w jaki sposób pokazał Francuzom Witkacego? O tym w nagraniu rozmowy ze Zbigniewem Krajewskim.
***
"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.
kd/kul