Gomez-show w Charkowie. Druga porażka Holandii!

Martin Ruszkiewicz 13.06.2012
Holandia - Niemcy
Holandia - Niemcy, foto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

W czwartym meczu grupy B piłkarskich mistrzostw Europy Holandia przegrała z Niemcami 1:2 (0:2).

Zobacz nasz serwis o Euro 2012>>>

Dobrze spotkanie rozpoczęli Holendrzy. W 8 minucie Van Bommel piękne wrzucił piłkę z głębi boiska w pole karne, wyszedł do niej Van Persie, ale strzelił słabo i futbolówka wylądowała w rękach Neuera.

Niemcy nie pozostali dłużni swoim przeciwnikom. Oezil strzelił z powietrza z 16 metrów, piłka trafiła najpierw w słupek, a potem w ręce Stekelenburga.

W 12 minucie w dogodnej sytuacji ponownie znalazł się Van Persie. Robben pognał środkiem boiska w stronę bramki, odegrał do napastnika Arsenalu Londyn, a ten spudłował z ok. 17 metrów.

Wydawało się, że Oranje mają mecz pod kontrolą. Tymczasem świetne prostopadłe podanie od Schweinsteigera dostał Gomez. Znakomicie przyjął piłkę, obrócił się i stanął "oko w oko" ze Stekelenburgiem. 1:0 dla Niemców!

Ależ okazja! Oezil dośrodkował z rzutu wolnego, na 4 metrze niepilnowany stał Badstuber i głową uderzył... w Sketelenburga.

Holandia

Co nie udało się Badstuberowi, udało się w 38 minucie Gomezowi. Akcję rozpoczął Schweinsteiger, prostopadle zagrał do Gomeza, który pięknym uderzeniem pod poprzeczkę wyprowadził Niemców na dwubramkowe prowadzenie.

Holandrzy totalnie się pogubili. Gola do szatni mógł strzelić jeszcze Schweinsteiger, ale Stekelenburg tylko w wiadomy sobie sposób sparował piłkę nad poprzeczką. Po chwili sędzia zakończył pierwszą połowę.

Wydawało się, że zespół Berta van Marwijka ruszy do przodu i będzie się starał zdobyć kontaktową bramkę. Nic bardziej mylnego. To Niemcy stworzyli sobie dwie dogodne sytuacje do podwyższenia rezultatu. Znakomity rajd wykonał Hummels, strzelił mocno z 18 metrów, futbolówkę odbił przed siebie Sketelenburg, Niemiec dobił jeszcze swój strzał, ale ponownie na posterunku był golkiper Holandii.

W 60 minucie przebudzili się Holendrzy. Robben z lewej strony podał wzdłuż linii pola karnego, dopadł do piłki Van Persie, uderzył silnie po ziemi, ale rewelacyjnie piłkę do boku trącił Neuer. To była znakomita okazja!

/

Znów kolejne szanse Oranje. Najpierw dużo swobody w niemieckim polu karnym miał Robben, zgasił piłkę klatką piersiową, ale jego strzał powędrował daleko obok lewego słupka bramki strzeżonej przez Neuera. Chwilę później Robben indywidualnie popędził prawą stroną, przerzucił na drugą flankę do Sneijdera, ten wpadł w pole karne i potężnie uderzył, ale Boateng zablokował ciałem piłkę. Gdyby nie ta interwencja byłaby bramka!

Wreszcie Holendrzy dopięli swego! Fantastyczną akcję zainicjował Van Persie. Dostał piłkę od Sneijdera, rozpędził się i uderzył z 20 metrów przy samym słupku Neuera. Bramkarz bez szans!

Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Niemcy są już jedną nogą w ćwierćfinale. Holandia aby awansować musi wygrać w ostatnim spotkaniu z Portugalią i liczyć na to, że Dania przegra z Niemcami.

Holandia - Niemcy 1:2 (0:2)

Bramki: Van Persie (73.) - Gomez (24., 38.)

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Jetro Willems - Mark van Bommel (46. Rafael van der Vaart), Nigel de Jong, Arjen Robben (83. Dirk Kuyt), Wesley Sneijder, Ibrahim Afellay (46. Klaas-Jan Huntelaar) - Robin van Persie.

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Holger Badstuber, Mats Hummels, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira, Thomas Mueller (90+2. Lars Bender), Mesut Oezil (81. Toni Kroos) - Lukas Podolski, Mario Gomez (72. Miroslav Klose).

Żółta kartka - Holandia: Nigel de Jong, Jetro Willems. Niemcy: Jerome Boateng.

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja).

Widzów: 37 750.