Włosi pokonali ambitnych Irlandczyków

Aneta Hołówek 18.06.2012
Mario Balotelli (L) i Leonardo Bonucci
Mario Balotelli (L) i Leonardo Bonucci , foto: PAP/Adam Ciereszko

Po zwycięstwie w Poznaniu Włosi - obok Hiszpanów - awansowali do ćwierćfinałów Euro 2012 z grupy C.

Ambitni piłkarze irlandzcy, chociaż mecz nie miał już dla nich żadnego znaczenia, nie zamierzali tanio sprzedać skóry. Już w pierwszej akcji zawodnicy z Zielonej Wyspy zagrozili bramce Gianluigi Buffona.

Włosi dopiero po kilku minutach od pierwszego gwizdka sędziego z Turcji na dłużej przejęli piłkę. Po kolejnym podaniu w pole karne Irlandii zaczęli grać swój futbol, a podopieczni Trapattoniego wyrzucali piłkę, "gdzie popadnie". Przez kilka akcji z rzędu futbolówka wybijana była na rzut rożny. Irlandczycy dzielnie poradzili sobie jednak z cała serią "kornerów”.

W 34.minucie meczu Antonio Cassano uciekł irlandzkiej obronie prawym skrzydłem boiska, zmuszając Shaya Givena do wyjścia z bramki. Cassano minął golkipera i uderzył, a piłka poleciała do bramki, ale sprzed linii bramkowej wybił ją St Ledger.

Cassano jednak się nie poddawał. W 35. minucie meczu, po rzucie rożnym wykonywanym przez Andreę Pirlo, ponownie uderzył, tym razem główką. Irlandczycy próbowali jeszcze wybijać piłkę, jednak ta przekroczyła linię bramki.

Antonio
Antonio Cessano

Początek drugiej połowy meczu włoscy piłkarze rozpoczęli identyczną akcją jak ta, która przyniosła im gola. Federico Balzaretti dośrodkowywał w pole karne do Cassano, który strzelił, ale na posterunku stał Given, wspomagany przez Richarda Dunnego.

W 74. minucie meczu trener Włochów, Cesare Prandelli zdecydował się wprowadzić na boisko Mario Balotellego, który zastąpił Di Natale.

Na trybunach nie było na szczęście kibiców z pomysłami podobnymi do tych, które mieli fani drużyny Chorwacji podczas meczu z Włochami. Wtedy na stadionie grupa kibiców naśladowała odgłosy małp, gdy przy piłce był czarnoskóry piłkarz. Na murawę rzucono też banana. Mario Balotelli przed turniejem zapowiadał, że jeśli podczas meczu ktoś dopuści się wobec niego rasistowskiego ataku, zejdzie z boiska i pojedzie do domu. Mówił też, że zabije tego, kto rzuci w niego bananem na ulicy.

Krótki pobyt Balotellego na boisku przyniósł szybki efekt. Na szczęście na murawie, a nie na trybunach. Po wrzutce z rzutu rożnego w 90. minucie spotkania, mocno szarpany za koszulkę piłkarz ekwilibrystyczną przewrotką tyłem pokonał z kilku metrów Givena.

Gol Balotellego w meczu z Irlandią to jego druga bramka strzelona dla reprezentacji Włoch. Warto zauważyć, że piłkarz swoje pierwsze trafienie zaliczył również na polskim stadionie podczas meczu towarzyskiego z reprezentacją Polski rozgrywanym w ubiegłym roku 11 listopada we Wrocławiu.

Doliczone trzy minuty gry w meczu w Poznaniu nic już nie zmieniły. Włosi pokonali Irlandczyków 2:0 i awansowali do ćwierćfinału Euro 2012. Razem z nimi z Grupy C wyszli Hiszpanie, którzy pokonali Chorwatów 0:1.

Mecz Włochy - Irlandia był pożegnaniem Poznania z Euro 2012.